NaStyku.pl

Burmistrz Lubania w obronie aresztu śledczego

Areszt śledczy w Lubaniu za kilka tygodni zniknie z mapy naszego regionu. To decyzja Ministra Sprawiedliwości, który uzasadnił ją koniecznością wprowadzenia oszczędności i reformą więziennictwa. W obronie jednostki stanął burmistrz Lubania.
Areszt śledczy w Lubaniu | fot.: www.sw.gov.pl
Areszt śledczy w Lubaniu | fot.: www.sw.gov.pl

Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało listę 21 aresztów śledczych, które zostaną w najbliższym czasie zlikwidowane. Wśród nich znalazła się placówka w Lubaniu, która przestanie istnieć 31 marca 2018 r. Zatrzymani najprawdopodobniej zostaną przeniesieni do Jeleniej Góry. Razem z nimi jednostka przejmie całą dokumentację. Nieruchomość i mienie przejmie skarb państwa, zarząd nad nimi będzie sprawować starostwa lubański.

Według rzecznika prasowego Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej we Wrocławiu kpt. Mariusza Jastrzębskiego, zniesienie małej i wyeksploatowanej placówki przyniesie nie tylko korzyści ekonomiczne, ale wpłynie także na wzrost wynagrodzeń pracowników. Poprawić mają się również warunki bytowe osadzonych.  

W ocalenie aresztu zaangażował się burmistrz Lubania Arkadiusz Słowiński, który wystosował do ministra Ziobry petycję. Argumenty zawarte w piśmie mają przekonać go do zmiany decyzji.

Pismo zostało wysłane także do wójtów i burmistrzów, powiatów lubańskiego, zgorzeleckiego, bolesławieckiego i lwóweckiego oraz starostów, Aresztu Śledczego w Lubaniu, Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej we Wrocławiu, prezesów sądów w Jeleniej Górze, Lubaniu, Zgorzelcu, Bolesławcu i Lwówku Śląskim, Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu, prokuratur rejonowych w Lubaniu, Zgorzelcu, Bolesławcu i Lwówku Śląskim oraz Komendanta Policji w Lubaniu. Petycja dotrze również do parlamentarzystów - posłów i senatorów z naszego okręgu.

Petycja przeciwko zniesieniu aresztu śledczego w Lubaniu

Szanowny Panie Ministrze,

W imieniu własnym jako Burmistrz Miasta Lubań oraz w imieniu Mieszkańców Miasta Lubań składam petycję przeciwko zniesieniu przez Ministra Sprawiedliwości Aresztu Śledczego w Lubaniu. Decyzja Ministra Sprawiedliwości w sprawie likwidacji Aresztu Śledczego w Lubaniu powinna zostać jeszcze raz gruntownie przeanalizowana i zmieniona w taki sposób, aby Areszt Śledczy w Lubaniu nadal funkcjonował.

Pierwszym argumentem przemawiającym na niekorzyść likwidacji Aresztu Śledczego w Lubaniu jest fakt, iż istnieje wysokie ryzyko, iż pracownicy cywilni oraz funkcjonariusze służby więziennej mogą stracić swoje miejsca pracy.

Sytuacja ta w dużym stopniu może negatywnie wpłynąć na ich najbliższych. Dotyczy ona około 70 rodzin.

Drugim argumentem przemawiającym na niekorzyść likwidacji Aresztu Śledczego w Lubaniu jest fakt, iż w ostatnich latach na modernizację nieruchomości wchodzących w skład Aresztu Śledczego w Lubaniu przeznaczono znaczne środki finansowe. Budynki Aresztu Śledczego z uwagi na ich pierwotne przeznaczenie mogą służyć jedynie do wykonywania tymczasowego aresztowania lub odbywania kary pozbawienia wolności.

Trzecim argumentem przemawiającym na niekorzyść likwidacji Aresztu Śledczego w Lubaniu jest fakt, iż w tym Areszcie Śledczym jest bardzo wysoka rotacja tymczasowo aresztowanych, a także odbywających kary pozbawienia wolności. Pojemność Aresztu Śledczego w Lubaniu wynosi 157 osób, ale w praktyce do Aresztu Śledczego w Lubaniu jest przyjmowanych każdego roku ok. 1.100 osób, co plasuje ten Areszt Śledczy na bardzo wysokim miejscu przyjęć na obszarze całego Dolnego Śląska.

Czwartym argumentem przemawiającym na niekorzyść likwidacji Aresztu Śledczego w Lubaniu jest fakt, iż lubański Areszt Śledczy jest zbliżony pod kątem wyposażania do Zakładu Karnego, który bardzo często przejmuje jego funkcje i dokonuje się w nim odbywanie kary pozbawienia wolności.

Piątym argumentem przemawiającym na niekorzyść likwidacji Aresztu Śledczego w Lubaniu jest fakt, że jest on jedynym Aresztem Śledczym na pograniczu polsko-czesko-niemieckim. Trafiają do niego tymczasowo aresztowani z Powiatów Lubańskiego, Zgorzeleckiego, Lwóweckiego i Bolesławieckiego, a także tymczasowo aresztowani z granicy państwowej przez  Straż  Graniczną.

Szóstym argumentem przemawiającym na niekorzyść likwidacji Aresztu Śledczego w Lubaniu jest okoliczność, iż tymczasowo aresztowani pracują na rzecz samorządu terytorialnego wykonując liczne prace.

Siódmym argumentem przemawiającym na niekorzyść likwidacji Aresztu Śledczego w Lubaniu jest okoliczność, iż nieruchomości wchodzące w jego skład są budynkami historycznymi. Budynki zostały wzniesione w 1853 r. z przeznaczeniem na więzienie miejskie dla młodocianych przestępców. Dlatego budynki te nie mogą być przeznaczone dla innych celów.

Jako Burmistrz Miasta Lubań oraz w imieniu Mieszkańców Miasta Lubań w trosce o bezpieczeństwo wszystkich jego Mieszkańców wnoszę o zmianę decyzji Ministra Sprawiedliwości poprzez nie likwidowanie Aresztu Śledczego w Lubaniu.

W okresie I wojny światowej w lubańskim Areszcie Śledczym przebywała Aleksandra Szczerbińska, żona Józefa Piłsudskiego.

Z poważaniem
Burmistrz Miasta Lubań
Arkadiusz Słowiński

 

Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

fot. KPP Zgorzelec

Zawidów: Kompletnie pijany kierowca doprowadził do kolizji

Życie
środa, 27 marca 2024, 08:59
Policjanci z Posterunku Policji w Zawidowie zatrzymali 47-letniego mieszkańca powiatu zgorzeleckiego, który kierował pojazdem marki Mazda pomimo sądowego zakazu i mając w organizmie ponad 2,5 promila alkoholu.

Zobacz również