NaStyku.pl

Bostonka, szkarlatyna, ospa - te choroby ostatnio dotykają dzieci ze Zgorzelca. Jak je odróżnić i jak leczyć?

Choroby zakaźne u dzieci są częstym zmartwieniem rodziców. W ostatnim czasie spora część dzieci ze Zgorzelca zmaga się z bostonką, szkarlatyną lub ospą. Czym się charakteryzują te choroby? Jak je rozpoznać i leczyć?
fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

Te trzy choroby mają jedną wspólną cechę - wysypkę. Dwie z nich wywołane są przez wirusy, a jedna przez bakterie więc niezbędna jest antybiotykoterapia. Bostonka, szkarlatyna i ospa wietrzna - mają różne przyczyny, objawy i metody leczenia. W tym artykule omówimy, czym się charakteryzują, jak je od siebie odróżnić oraz jakie są dostępne metody leczenia i szczepienia.

Bostonka

Charakterystyka

Bostonka, znana również jako choroba rąk, stóp i ust, jest wywoływana przez wirusy z grupy enterowirusów, najczęściej wirusa Coxsackie. Najczęściej występuje u dzieci poniżej 10. roku życia, ale może również dotknąć dorosłych.

Objawy

  • Gorączka
  • Bolesne owrzodzenia w jamie ustnej
  • Wysypka na dłoniach, stopach oraz w okolicach pośladków. Może też pojawić się na nogach, rękach lub brzuchu.

Leczenie

Bostonka zwykle ustępuje samoistnie w ciągu 7-10 dni. Leczenie jest objawowe i obejmuje:

  • Nawadnianie organizmu
  • Podawanie leków przeciwgorączkowych i przeciwbólowych
  • Stosowanie płukanek do ust w celu złagodzenia bólu

W nielicznych przypadkach, w sytuacji nadkarzenia bakteryjnego zmian w jamie ustnej, niezbędę może okazać się włączenie antybiotyku. 

Szkarlatyna

Charakterystyka

Szkarlatyna jest wywoływana przez paciorkowce z grupy A (Streptococcus pyogenes). Jest to choroba bakteryjna, która najczęściej dotyka dzieci w wieku 5-15 lat.

Objawy

  • Wysoka gorączka
  • Ból gardła
  • Wysypka o charakterystycznym szorstkim wyglądzie, często zaczynająca się na szyi i tułowiu
  • Czerwony język (tzw. język malinowy)
  • Obfite złuszczanie się skóry po ustąpieniu wysypki

Leczenie

Szkarlatynę leczy się antybiotykami, najczęściej penicyliną lub amoksycyliną. Ważne jest pełne przebycie kuracji antybiotykowej, aby zapobiec powikłaniom, takim jak gorączka reumatyczna.

Ospa Wietrzna

Charakterystyka

Ospa wietrzna jest wywoływana przez wirus Varicella-Zoster. Jest to bardzo zaraźliwa choroba, która najczęściej występuje u dzieci, ale może dotknąć również dorosłych, szczególnie jeśli nie przeszli jej w dzieciństwie.

Objawy

  • Gorączka
  • Swędząca wysypka w postaci pęcherzyków wypełnionych płynem, które później pękają i pokrywają się strupami
  • Zmęczenie i brak apetytu

Leczenie

Leczenie ospy wietrznej jest głównie objawowe:

  • Podawanie leków przeciwgorączkowych i przeciwhistaminowych
  • Stosowanie balsamów łagodzących swędzenie
  • Nawadnianie organizmu

Szczepienia

Dostępność i Korzyści

  1. Ospa Wietrzna: Szczepionka przeciw ospie wietrznej jest dostępna i zalecana. Szczepienie zapobiega ciężkim przypadkom choroby i powikłaniom, takim jak zapalenie płuc czy zakażenia bakteryjne skóry.

  2. Szkarlatyna: Nie ma szczepionki przeciw szkarlatynie, ale szybka diagnoza i leczenie antybiotykami skutecznie zapobiegają powikłaniom.

  3. Bostonka: Obecnie nie ma szczepionki przeciw bostonce, ale przestrzeganie zasad higieny może zmniejszyć ryzyko zakażenia.

Podsumowanie

Bostonka, szkarlatyna i ospa wietrzna to trzy różne choroby zakaźne, które można od siebie odróżnić na podstawie objawów klinicznych i przyczyn. Leczenie każdej z nich jest różne, od leczenia objawowego po antybiotykoterapię. Szczepienia, gdzie dostępne, są skutecznym sposobem zapobiegania ciężkim przypadkom choroby i powikłaniom. Warto zaszczepić dziecko, aby zapewnić mu ochronę i uniknąć niepotrzebnych komplikacji zdrowotnych.

Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również