NaStyku.pl

Błękitna Armia generała Józefa Hallera. Wykład dr Łukasza Janeczka

Muzeum Łużyckie w Zgorzelcu zaprasza na spotkanie z historykiem i pracownikiem Uniwersytetu Zielonogórskiego dr Łukaszem Janeczkiem, który opowie o "Błękitnej Armii gen. Józefa Hallera".
fot.: UM Zgorzelec
fot.: UM Zgorzelec

W najbliższy czwartek (12 kwietnia) o godzinie 18.00 w Domu Jakuba Böhme przy ul. Daszyńskiego 12 w Zgorzelcu odbędzie się spotkanie z dr Łukaszem Janeczkiem. Pracownikiem naukowym Instytutu Historii Uniwersytetu Zielonogórskiego, specjalizujący się w historii XIX i XX wieku, a zwłaszcza w historii gospodarczej i ekonomicznej tego okresu. Interesuje się także zagadnieniami społecznymi, politycznymi i militarnymi.

Jest autorem publikacji o tematyce związanej z gospodarką i przemysłem Staropolski Okręg przemysłowy - budowa kombinatu metalurgicznego wzdłuż rzeki Kamiennej w: Przemysł wydobywczo-przetwórczy węgla i rud żelaza a rozwój gospodarczy (Warszawa-Bydgoszcz 2014), Idea spółdzielczości Staszica na przykładzie Towarzystwa Rolniczego Hrubieszowskiego w: Stanisław Staszic dla współczesności. Nowe odczytanie idei staszicowskich (Kraków 2012), Majątek ziemski opactwa cystersów koprzywnickich w okresie kasaty w 1819 roku w: Między Wisłą a Pilicą t. 17 Kielce 2016.

Tematem wykładu będzie "Błękitna Armia gen. Józefa Hallera". Armia polska we Francji stworzona na mocy dekretu prezydenta Francji Raymonda Poincarégo 4 czerwca 1917 r. Jej inicjatorem był działający u boku ENTENTY Roman Dmowski i Komitet Narodowy Polski. Początkowo posiadała dowódcę francuskiego, którego zastąpił gen. Józef Haller. Jednostka ta, której kolor mundurów stał się źródłem jej nazwy, składała się z ochotników polskich. Po zakończeniu wojny oddziały wraz ze sprzętem przerzucono do Polski, gdzie wzięły czynny udział w walkach o granicę wschodnią odradzającego się państwa oraz w wojnie polsko-bolszewickiej.

Spotkanie to jest kolejnym bezpłatnym wykładem organizowanym przez Muzeum Łużyckie w Zgorzelcu w ramach cyklu spotkań ze specjalistami z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę oraz 1000-lecia podpisania pokoju w Budziszynie.

Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również