11 listopada 1918 r. był przełomowym dniem w dziejach całej Europy i Polski. W Compiégne pod Paryżem Niemcy podpisali rozejm kończący I Wojnę Światową. W tym samym dniu w Warszawie Rada Regencyjna przekazała władzę Józefowi Piłsudskiemu. Po 123 latach niewoli nasz kraj odzyskał niepodległość.
Narodowe Święto Niepodległości w Zgorzelcu tradycyjnie rozpoczęło się uroczystą mszą świętą w intencji Ojczyzny w kościele pw. św. Bonifacego. Po zakończeniu nabożeństwa mieszkańcy miasta, poczty sztandarowe, przedstawiciele władz samorządowych, organizacji kombatanckich i instytucji przemaszerowali pod Pomnik Milenium, gdzie zorganizowano część patriotyczną.
- (…) Zainaugurowaną mszą świętą obchody 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, nie tylko z racji listopadowej aury, towarzyszy zaduma i może bardziej niż w poprzednich latach refleksyjna atmosfera. Świętując bowiem to z natury radosne wydarzenie, jakim jest bez wątpienia dla każdego Polaka odzyskanie po przeszło wieku niebytu suwerennej państwowości, wielu z nas ma w pamięci współczesne, wczorajsze niemal wydarzenia, które kładą się cieniem na tym pięknym dniu. Chciałbym, aby refleksja o dzisiaj nie dzieliła nas, a łączyła. Abyśmy pamiętali, że wspólnym mianownikiem wczoraj, dziś i jutra jest Polska, nasza wspólnota i umiłowanie wolności. Bo przecież tu jesteśmy i myśląc Ojczyzna wyrażamy siebie zakorzenionych w przeszłości i teraźniejszości. Myśląc Ojczyzna czujemy się ważną cząstką wielkiej całości, że Polska jest częścią nas, tak jak my jesteśmy częścią Polski. O tej zależności nie wolno nam zapominać, bo Polska to my wszyscy. Pamiętajmy o tym, nie tylko od święta – podkreślił w swoim przemówieniu Burmistrz Miasta Zgorzelec Rafał Gronicz. By oddać hołd poległym bohaterom, którzy przelali krew i życie za wolną Polskę, delegacje złożyły pod pomnikiem symboliczne wiązanki kwiatów.
Po południu w Miejskim Domu Kultury w Zgorzelcu rozbrzmiały pieśni i piosenki patriotyczne. Ten niezwykły koncert, łączący pokolenia, został poprowadzony przez Państwową Szkołę Muzyczną I i II stopnia im. Feliksa Nowowiejskiego. Licznie zgromadzona publiczność wspólnie z chórem pod kierownictwem Małgorzaty Dudy, zaśpiewała utwory takie jak: Legiony, Białe Róże, O mój rozmarynie, Warszawianka, Pierwsza kadrowa oraz Rotę.
Wyjątkową atmosferę tego święta podkreśliła również iluminacja hali PGE Turów Arena, która przybrała barwy narodowe. Tego dnia w obiekcie wystawiono operę narodową Stanisława Moniuszki pt. Straszny Dwór. Wydarzenie to zakończyło się wielkim sukcesem.
Galeria zdjęć z uroczystości jest dostępna tutaj.