NaStyku.pl

Biało-czerwone świętowanie

11 listopada 1918 r. uznaje się za datę odzyskania przez Polskę niepodległości. Po 123 latach zaborów nasz kraj powrócił na polityczną mapę Europy. W sobotę Zgorzelec oddał hołd poległym za wolność Ojczyzny.
Narodowe Święto Niepodległości - zdjęcie nr 54
Narodowe Święto Niepodległości - zdjęcie nr 54

11 listopada 1918 r. był przełomowym dniem w dziejach całej Europy i Polski. W Compiégne pod Paryżem Niemcy podpisali rozejm kończący I Wojnę Światową. W tym samym dniu w Warszawie Rada Regencyjna przekazała władzę Józefowi Piłsudskiemu. Po 123 latach niewoli nasz kraj odzyskał niepodległość.

Narodowe Święto Niepodległości w Zgorzelcu tradycyjnie rozpoczęło się uroczystą mszą świętą w intencji Ojczyzny w kościele pw. św. Bonifacego. Po zakończeniu nabożeństwa mieszkańcy miasta, poczty sztandarowe, przedstawiciele władz samorządowych, organizacji kombatanckich i instytucji przemaszerowali pod Pomnik Milenium, gdzie  zorganizowano część patriotyczną.

- (…) Zainaugurowaną mszą świętą obchody 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, nie tylko z racji listopadowej aury, towarzyszy zaduma i może bardziej niż w poprzednich latach refleksyjna atmosfera. Świętując bowiem to z natury radosne wydarzenie, jakim jest bez wątpienia dla każdego Polaka odzyskanie po przeszło wieku niebytu suwerennej państwowości, wielu z nas ma w pamięci współczesne, wczorajsze niemal wydarzenia, które kładą się cieniem na tym pięknym dniu. Chciałbym, aby refleksja o dzisiaj nie dzieliła nas, a łączyła. Abyśmy pamiętali, że wspólnym mianownikiem wczoraj, dziś i jutra jest Polska, nasza wspólnota i umiłowanie wolności. Bo przecież tu jesteśmy i myśląc Ojczyzna wyrażamy siebie zakorzenionych w przeszłości i teraźniejszości. Myśląc Ojczyzna czujemy się ważną cząstką wielkiej całości, że Polska jest częścią nas, tak jak my jesteśmy częścią Polski. O tej zależności nie wolno nam zapominać, bo Polska to my wszyscy. Pamiętajmy o tym, nie tylko od święta – podkreślił w swoim przemówieniu Burmistrz Miasta Zgorzelec Rafał Gronicz. By oddać hołd poległym bohaterom, którzy przelali krew i życie za wolną Polskę, delegacje złożyły pod pomnikiem symboliczne wiązanki kwiatów.

Po południu w Miejskim Domu Kultury w Zgorzelcu rozbrzmiały pieśni i piosenki patriotyczne. Ten niezwykły koncert, łączący pokolenia, został poprowadzony przez Państwową Szkołę Muzyczną I i II stopnia im. Feliksa Nowowiejskiego. Licznie zgromadzona publiczność wspólnie z chórem pod kierownictwem Małgorzaty Dudy, zaśpiewała utwory takie jak: Legiony, Białe Róże, O mój rozmarynie, Warszawianka, Pierwsza kadrowa oraz Rotę.

Wyjątkową atmosferę tego święta podkreśliła również iluminacja hali PGE Turów Arena, która przybrała barwy narodowe. Tego dnia w obiekcie wystawiono operę narodową Stanisława Moniuszki pt. Straszny Dwór. Wydarzenie to zakończyło się wielkim sukcesem. 

Galeria zdjęć z uroczystości jest dostępna tutaj

Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

fot. KPP Lubań

Policjanci wspólnie z KAS zabezpieczyli nielegalny alkohol i papierosy

Życie
czwartek, 18 kwietnia 2024, 08:52
ubańscy policjanci wspólnie z funkcjonariuszami Dolnośląskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) Oddział w Zgorzelcu zabezpieczyli 11 litrów alkoholu, około 2 kg krajanki tytoniowej oraz 150 sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy.

Zobacz również