Sprawdzany będzie też stan techniczny autobusów. Rodzice, którzy chcą mieć pewność, że autokar jest dobrze przygotowany do drogi mogą poprosić o kontrolę policję.
Każdy autokar będzie sprawdzony
W związku z feriami, które za kilka dni rozpoczną się na Dolnym Śląsku, policja przypomina, że rodzice mogą zgłaszać potrzebę kontroli autokaru, zanim dzieci wyruszą nim na zimowy odpoczynek. Kontrole będą też prowadzone na trasach. Policjanci sprawdzą nie tylko stan techniczny pojazdu, wyposażenie obowiązkowe, oświetlenie i oznakowanie, ale i trzeźwość oraz uprawienia kierowcy, załadunek bagaży i sprzętu narciarskiego, a na trasie prędkość, czas pracy kierowcy i dobór miejsc postoju.
W tym roku w celu sprawnego przeprowadzania kontroli utworzono punkt kontroli autokarów, który mieści się na parkingu przy Komendzie Powiatowej Policji w Zgorzelcu przy ul. Boh. II Armii Wojska Polskiego 12 G.
Istnieje możliwość zgłoszenia kontroli autokaru wiozącego dzieci na zimowy wypoczynek osobiście w komendzie lub telefonicznie pod nr tel. (75) 64 94 289 lub (75) 64 94 285 od poniedziałku do piątku w godz.: 07:30-15:30. Najlepszym rozwiązaniem jest poinformowanie policjantów o planowanym wyjeździe z kilkudniowym wyprzedzeniem. Dzięki temu unikniemy potencjalnego oczekiwania związanego z wykonywaniem przez policjantów innych czynności służbowych – zaznacza podkom. Agnieszka Goguł, Oficer Prasowy KPP Zgorzelec.
Więcej patroli na stacjach kolejowych, przystankach, mostach i wiaduktach
W tym okresie liczbę funkcjonariuszy na stacjach i przystankach, z których dzieci i młodzież będą wyruszały na ferie zwiększa także straż ochrony kolei. Dodatkowe patrole będą w okolicach wiaduktów, mostów i nasypów kolejowych, by reagować na próby nielegalnego przekraczania torów lub nieodpowiedzialne zabawy. W ciągu doby około 400 wspólnych patroli straży ochrony kolei, policjantów i żandarmerii wojskowej będzie pilnowało bezpieczeństwa podróżnych.
Do monitorowania i zabezpieczenia terenów przy liniach kolejowych wykorzystywane będą mobilne centra monitoringu, fotopułapki, termo i noktowizory, samochody terenowe. Do akcji będą włączone patrole z psami. Ferie zimowe to także czas na dziesiątki dodatkowych akcji ulotkowych na przejazdach kolejowo-drogowych. Pracownicy PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. będą działać szczególnie na przejazdach w pobliżu miejscowości wypoczynkowych i w województwach, w których trwają ferie.
Kierowcy wyjeżdżający na wypoczynek powinni bezwzględnie pamiętać o zasadach bezpieczeństwa na skrzyżowaniach dróg i torów. Należy uwzględnić warunki atmosferyczne i położenie skrzyżowania. Aby zapobiec niebezpiecznym sytuacjom wszystkie 14-tysięcy przejazdów kolejowo-drogowych zarządzanych przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zostało dodatkowo oznakowanych żółtymi naklejkami. Znajdują się na nich trzy ważne numery: numer identyfikacyjny przejazdu, alarmowy 112 i awaryjny do zespołów technicznych. W momencie zagrożenia życia należy zadzwonić na numer 112 i podać z naklejki numer identyfikacyjny przejazdu. Dzięki temu operatorzy 112 i kolejarze mogą szybko wstrzymać ruch pociągów na linii i wysłać pomoc. W przypadku usterki niezagrażającej życiu, dzwonić należy na numery do służb technicznych.
Rady dla dzieci i rodziców
- Pamiętaj, aby nie zjeżdżać na sankach w pobliżu drogi oraz zbiorników wodnych.
- W czasie zjeżdżania zachowaj bezpieczną odległość między sankami.
- Nie doczepiaj sanek do samochodu.
- Rzucając się śniegiem nie łącz miękkiego śniegu z kawałkami lodu czy kamieni oraz nie celuj w twarz drugiej osoby. Nacieranie innych śniegiem może być niebezpieczne, podczas zabawy nie wrzucaj śniegu za kołnierz kolegów!
- Na łyżwach jeździj tylko w wyznaczonych miejscach, nie ślizgaj się po lodzie na rzece lub stawie.
- Nie przebiegaj przez ulicę, nie przechodź w miejscach niedozwolonych.
- Bądź widoczny na drodze.
- Ubieraj się odpowiednio do temperatury panującej na dworze.
- W wolnym czasie przebywaj na świeżym powietrzu, dbaj o aktywność fizyczną.
- Najbezpieczniej jest bawić się pod opieką rodziców, opiekunów.
- Nie ufaj obcym ludziom - nie przyjmuj od nich żadnych prezentów, nie rozmawiaj z nimi.
- Uważaj na sople lodu wiszące z dachu - są bardzo ostre i gdy spadną mogą cię zranić!
- Jeżeli dzieci w czasie ferii pozostają w domu, to na czas nieobecności dorosłych domowników konieczne jest: zapewnienie opieki przez osoby zaufane, przekazanie zaufanym sąsiadom kluczy do domu na wypadek potrzeby udzielenia pomocy, np. otworzenia drzwi w przypadku pożaru lub wzywania pomocy przez dziecko z mieszkania, wyrobienie u dzieci nawyku zamykania drzwi od wewnątrz, bezwzględne zakazanie wpuszczania osób nieznajomych.