Funkcjonariusze prewencji będą patrolować ulice i monitorować miejsca, gdzie będą odbywały się różnego rodzaju imprezy towarzyszące WOŚP. Będą zwracać uwagę na to, czy zbiórki są prowadzone przez osoby do tego uprawnione, dbać o bezpieczeństwo wolontariuszy i kwestujących dzieci. Osoby zainteresowane będą mogli uzyskać wszelkie informacje na temat zbiórki.
Policjanci służb operacyjnych będą monitorować ciągi komunikacyjne i miejsca gromadzenia się uczestników WOŚP, by zapobiec zdarzeniom o charakterze kryminalnym. Jeszcze przed finałem mundurowi przekażą wolontariuszom informacje na temat zasad bezpieczeństwa podczas zbiórki pieniędzy oraz informacje o mogących wystąpić zagrożeniach.
Nieodłącznym atrybutem każdego wolontariusza są: puszka, czerwone serduszka - naklejki, drugi wolontariusz (dla bezpieczeństwa nie należy chodzić samemu) i identyfikator. Szczególnie ważny jest ten ostatni. To dzięki niemu wiemy czy osoba, do której puszki wrzucamy pieniądze rzeczywiście jest wolontariuszem. Na identyfikatorze znajduje się imię, nazwisko oraz zdjęcie wolontariusza, numer zbiórki, hologram potwierdzający oryginalność identyfikatora, pieczątka naszej Fundacji oraz kod QR.
Wzór identyfikatora WOŚP
Stróże prawa radzą także wolontariuszom, by zbiórki prowadzić w bezpiecznych miejscach, np. w miejscach dobrze oświetlonych i objętych monitoringiem, gdzie występuje duże natężenie ruchu pieszych. Odradzają kwestowanie w miejscach mało uczęszczanych i rejonach niebezpiecznych. Najbezpieczniej zbierać pieniądze w grupach. Szczególnie ważne jest, aby wracając do sztabu, po zakończeniu zbiórki, poruszać się w grupie, korzystać z pomocy znajomych i bliskich.
Policja apeluje o to, by w każdej sytuacji wymagającej interwencji alarmować dzwoniąc pod bezpłatne numery telefonów 997, 112.