Sześć lat temu Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło dzień 2 kwietnia Światowym Dniem Wiedzy na Temat Autyzmu. To również pierwszy dzień Światowego Miesiąca Wiedzy na Temat Autyzmu, który ma zwrócić uwagę społeczeństwa na problemy i potrzeby osób z autyzmem. Zgorzelecka Fundacja Autilio i Centrum Diagnozy i Terapii Dziecka Istmus opracowały w tym celu projekt "Autyzm – zauważ mnie", w ramach którego rozpoczynają w kwietniu cykl wydarzeń (konferencja, szkolenia i dni otwarte) zaplanowanych na cały rok, adresowanych przede wszystkim do rodziców i opiekunów dzieci dotkniętych zaburzeniami autystycznymi, ale też do innych zainteresowanych tą tematyką osób.
Poprzez projekt "Autyzm – zauważ mni" Fundacja Autilio i CDiTD Istmus chcą przybliżyć mieszkańcom Zgorzelca temat autyzmu i uświadomić im, że dotknięci nim żyją wśród nas, że jest ich coraz więcej. Dlatego warto wiedzieć czym jest autyzm, jacy są autystycy, jak postrzegają rzeczywistość, jakie są ich potrzeby i oczekiwania. Bo tylko pogłębiając wiedzę i uwrażliwiając na autyzm można wyeliminować lęk przed nieznanym, przeciwdziałając wykluczeniu społecznemu, nękaniu, czy prześladowaniu osób autystycznych. Projekt „Autyzm – zauważ mnie” pomoże oswoić społeczność naszego miasta z tym ważnym problemem. Dlatego Fundacja Autilio i CDiTD Istmus zapraszają do skorzystania z bezpłatnych konsultacji ze specjalistami, warsztatów tematycznych, konferencji.
Co, gdzie, kiedy?
21 kwietnia, siedziba Fundacji Autilio i CDiTD Istmus przy ul. Francuskiej 2, od godz. 10.00 do godz. 16.00 - Konferencja poświęcona problematyce autyzmu dla specjalistów, pedagogów i przedstawicieli środowisk medycznych.
22 kwietnia, siedziba Fundacji Autilio i CDiTD Istmus przy ul. Francuskiej 2 - Warsztaty tematyczne dla rodziców.
Przez cały rok - Dni Otwarte i konsultacje. Szczegóły i zapisy pod nr telefonu 530 420 752.
Autyzm to zaburzenie rozwojowe zaczynające się we wczesnym dzieciństwie. Może objawiać się w różny sposób w zależności od stopnia głębokości i natężenia objawów. Pierwsze symptomy pojawiają się zazwyczaj już w pierwszym roku życia dziecka, ale uwagę rodziców, lekarzy, czy opiekunów zwracają zwykle dopiero trudności dzieci w porozumiewaniu się, czy nietypowe zachowania. Dzieci dotknięte autyzmem mają trudności z interakcjami społecznymi, komunikacją oraz kontrolą własnych zachowań stąd też często odbierane są jako nieposłuszne lub niegrzeczne. Bardzo ważny w przypadku autyzmu jest czas. Im szybciej wykryte, zdiagnozowane i poddane wielospecjalistycznej terapii będzie zaburzenie, tym większe są szanse na poprawę funkcjonowania dotkniętych nim dzieci.
Zainteresowanych tematem zapraszamy do odwiedzenia stron: istmus.pl i polskiautyzm.pl. Projekt otrzymał dofinansowanie Gminy Miejskiej Zgorzelec.