NaStyku.pl

Ambulans Fundacji Ronalda McDonalda odwiedził Zgorzelec

W dniach 6 i 7 listopada 2018 r. w Zgorzelcu Fundacja Ronalda McDonalda prowadziła badania USG dzieci w wieku od 9 miesięcy do 6 lat. Przebadano 145 małych pacjentów.
Nie nowotworom u dzieci
Nie nowotworom u dzieci

Profilaktyczne badania przesiewowe USG to jeden z najlepszych sposobów na wczesne wykrywanie zmian chorobowych u dzieci. Od 13 lat Fundacja Ronalda McDonalda realizuje program "NIE nowotworom u dzieci", w ramach którego mobilny ambulans co roku przemierza dziesiątki tysięcy kilometrów odwiedzając miasta w całej Polsce. Na jego pokładzie wykonywane są bezpłatne i kompleksowe badania USG dzieci. 6 i 7 listopada ambulans przebadał 145 dzieci w Zgorzelcu. Akcja odbyła się w partnerstwie z władzami miasta oraz Centrum Nauki i Biznesu Żak w Zgorzelcu.

Program profilaktycznych badań ultrasonograficznych dzieci od 2005 roku jest głównym działaniem Fundacji w ramach "NIE nowotworom u dzieci". Badaniami objęte są dzieci w wieku od 9 miesięcy do 6 lat. Wykonują je lekarze radiolodzy, na co dzień pracujący w szpitalach pediatrycznych. Asystują im wolontariusze, którzy odpowiadają również za sprawne działanie recepcji ambulansu. W czasie badania lekarz dokonuje kompleksowej oceny stanu tarczycy i węzłów chłonnych, narządów jamy brzusznej, a u chłopców dodatkowo moszny. Klinika na kołach może dotrzeć do wielu miejsc, gdzie na co dzień nie ma dostępu do tego typu diagnostyki lub jest on ograniczony. Badania wykonywane na pokładzie ambulansu są bardzo atrakcyjne dla rodziców przede wszystkim ze względu na to, że są kompleksowe i adresowane do wszystkich dzieci, które aby pojawić się w ambulansie nie potrzebują skierowania.

Przez 13 lat działania ambulansu z badań skorzystało niemal 65 000 dzieci. Podczas każdej akcji, tam gdzie jest taka potrzeba, rodzice otrzymują informację o konieczności konsultacji specjalistycznej lub przeprowadzenia dodatkowych badań diagnostycznych.

Kilka tygodni temu poszłam w moim mieście na badania Fundacji. Nie do końca wiedziałam po co to robię, czułam, że warto – mówi pani Paulina, która przyszła ze swoją córką na badanie podczas akcji organizowanej w jej miejscowości. Wczesna diagnoza podczas USG w Ambulansie to najlepsza pomoc, jaką mogłyśmy dostać. Zaraz po badaniu odebrałam telefon z Fundacji, z którego dowiedziałam się jakie ośrodki mam do wyboru, czym się kierować, jak mam przygotować naszą rodzinę na wyjazd do szpitala. Dziś jesteśmy po chemii, po operacji guza nerki i wracamy do zdrowia! Kochani, badajcie dzieci, nie ma co szukać wymówek, ja też myślałam, że Iga jest zdrowa. Dziękujemy.

W ramach programu "NIE nowotworom u dzieci" Fundacja prowadzi także wykłady dla rodziców pod hasłem "NIE nowotworom u dzieci - Rodzicu, dostrzeż objawy". Wykłady, podobnie jak badania profilaktyczne, są bezpłatne. To doskonała okazja dla rodzin, którym nie udało się dostać na badania. Program realizowany jest we współpracy z Międzynarodowym Stowarzyszeniem Studentów Medycyny IFMSA Poland. Dzięki wykładom rodzice dowiadują się, czego nie wolno przeoczyć i na jakie niepokojące sygnały należy zwrócić uwagę. To bardzo ważne, przy wczesnej diagnozie wyleczalność wielu nowotworów u dzieci równa się 100%, a najwnikliwszym obserwatorem dziecka są jego rodzice i najbliższe mu osoby.

Prelekcje trwają niewiele ponad pół godziny, a ich uczestnicy po wykładzie otrzymują książeczkę, w której znajdują się wszystkie potrzebne informacje "w pigułce". Aby zorganizować wykład w swoim mieście wystarczy skontaktować się z Fundacją za pośrednictwem strony internetowej lub Fanpage’a Fundacji. Może to zrobić każdy - rodzic, samorząd, przedszkole.

O Fundacji

"Aby rodzina mogła być razem" - to misja powstałej w 2002 roku Fundacji Ronalda McDonalda należącej do działającej w 64 krajach sieci organizacji dobroczynnych Ronald McDonald House Charities. Jej programy są realizowane dzięki wsparciu firm, osób prywatnych i wolontariuszy. Skala tych działań obejmuje całą Polskę. W centrum uwagi znajduje się profilaktyka zdrowotna dzieci oraz wsparcie dla rodziny w czasie ciężkiej choroby jej najmłodszych członków i pobytu w szpitalu.

Kluczowe programy Fundacji to Domy Ronalda McDonalda - komfortowe, bezpłatne hotele dla rodzin hospitalizowanych dzieci oraz lokalizowane w szpitalach pediatrycznych Pokoje Rodzinne, gdzie rodziny i opiekunowie hospitalizowanych dzieci mogą korzystać z nowoczesnego zaplecza socjalnego: pokojów dziennego pobytu, pralni, kuchni oraz łazienek. Działania mające na celu poprawę warunków pobytu rodzin hospitalizowanych dzieci dopełnia projekt "Łóżko dla Rodzica". Wygodne, uzupełnione kompletami pościeli łóżka, składane na dzień i używane jako fotel. Kolejnym kluczowym obszarem działań Fundacji jest profilaktyka onkologiczna. Służy temu między innymi program bezpłatnych, ogólnopolskich badań USG dzieci na pokładzie mobilnego ambulansu medycznego. Finansowane przez Fundację szkolenia lekarzy POZ i lekarzy rodzinnych we wczesnym wykrywaniu nowotworów, wykłady prowadzone wspólnie z IFMSA Poland i specjalistyczne wydawnictwa dla lekarzy i rodziców poświęcone profilaktyce onkologicznej uzupełniają listę działań w tym zakresie.

Dom Ronalda McDonalda przy Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie to blisko 1300 m² powierzchni, która została z wielką troską przystosowana do potrzeb rodziców. Dzięki tej inwestycji mają oni szanse odpocząć, przygotować posiłek i wykonywać wszystkie inne podstawowe czynności, jak np.: pranie. A wszystko to, aby dać im poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Oprócz pomieszczeń zaprojektowanych z myślą o rodzicach Dom ma także piękny pokój zabaw dla dzieci, bibliotekę i ogród. Dom powstał zarówno jako miejsce dla osób, które poszukują wyciszenia, jak i dla tych, którzy potrzebują obecności ludzi rozumiejących ich trudną sytuację. Otoczeni wsparciem wolontariuszy
i profesjonalnego personelu zbierają siły, z którymi wracają z Domu na oddział do dziecka. Jednocześnie z pobytu w Domu może korzystać dwadzieścia rodzin. Dom pomaga rodzicom od października 2015 roku, najdłuższy pobyt rodzinny do dziś to ponad 390 dni.

Dodatkowe informacje:

www.frm.org.pl

www.facebook.com/FundacjaRonaldaMcDonalda

www.frm.org.pl/web/dom-ktory-leczy/

www.rmhc.org

O "Żaku"

Przyjazd kliniki na kółkach do naszego miasta był możliwy również dzięki Centrum Nauki i Biznesu "Żak", które wsparło finansowo akcję profilaktyczną. Mieszcząca się przy ul. Warszawskiej 11 placówka aktywnie włącza się w różnego rodzaju inicjatywy społeczne.

To szkoła, dzięki której zyskasz solidne wykształcenie w atrakcyjnych kierunkach, takich jak: dekorator wnętrz, wizażystka/stylistka, manikiurzystka, konsultant ds. dietetyki, rejestratorka medyczna, trener personalny z elementami fitness, grafika komputerowa, instruktor ds. terapii uzależnień, agent celny, opiekun medyczny, technik administracji, florysta czy technik rachunkowości. Coś dla siebie znajdą tu osoby dorosłe oraz poszukujące kwalifikacji w ponad trzydziestu różnych specjalnościach. Są wśród nich profesje, które gwarantują znalezienie naprawdę dobrze płatnej pracy. Wystarczy zapisać się i rozpocząć naukę zaocznie. Kształcenie na wybranym kierunku pozwala zdobyć pożądane przez pracodawców kwalifikacje i praktyczne umiejętności potwierdzone dokumentem honorowanym w krajach Unii Europejskiej.

Jak rozpocząć naukę? Nic prostszego. Po prostu wejdź na stronę www.zgorzelec.zak.edu.pl i wypełnij formularz online www.zak.edu.pl/zapisz-sie-online, a następnie wyślij go przez Internet. Przynieś do oddziału w Zgorzelcu świadectwo ukończenia szkoły średniej i rozpocznij naukę w trybie zaocznym (co drugi weekend). Rekrutacja trwa.

Więcej informacji:

https://zgorzelec.zak.edu.pl/

https://www.facebook.com/zak.zgorzelec/

 

Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również