NaStyku.pl

AKTUALIZACJA: Prawoskręty na Rondzie Solidarności w Zgorzelcu do 2023 r.

Rondo Solidarności w Zgorzelcu w końcu zostanie przebudowane. Według zapowiedzi Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad prace związane z budową prawoskrętów mają zakończyć się w 2023 r.
Rondo im. Solidarności w Zgorzelcu
Rondo im. Solidarności w Zgorzelcu

Rondo Solidarności w Zgorzelcu to największy na pograniczu polsko-czesko-niemieckim węzeł drogowy. Tutaj krzyżują się szlaki autostrad. W godzinach szczytu kierowcy tracą tu sporo czasu stojąc w korkach. Problem ten zauważył magistrat, który już w 2013 r. zwrócił się do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad z wnioskiem o rozważenie budowy dodatkowych pasów ruchu, poza rondem – prawoskrętów. Chęci były, ale tylko chęci...

Dopiero w 2017 r. udało się podpisać porozumienie z GDDKiA, wg którego miasto wzięło na siebie badanie przepustowości ronda, koncepcję przebudowy, przygotowanie projektu i budowę prawokrętu z Wrocławia w kierunku centrum Zgorzelca. GDDKiA zobowiązało się wtedy do budowy „bajpasu”, który skróci drogę z Jeleniej Góry w kierunku Wrocławia (autostrady A4) wraz z chodnikiem dla pieszych.W czerwcu 2018 r. miasto rozstrzygnęło postępowanie na opracowanie dokumentacji projektowej wspomnianego łącznika, a 2 lipca podpisano umowę z projektantem.

Na dniach koncepcja przebudowy ronda trafi do uzgodnienia z GDDKiA i wszystko wskazuje, że jest to tylko formalność, ponieważ dzisiaj Wojewoda Dolnośląski poinformował, że Minister Infrastruktury zatwierdził sześć programów inwestycji zwiększających bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego. Wśród nich jest przebudowa Ronda Solidarności w Zgorzelcu, która ma zakończyć się w 2023 r.

Trwają prace związane z przygotowaniem dokumentacji projektowej. To, czy będziemy mogli wybudować prawoskręt pozwalający ominąć rondo jadącym z kierunku Wrocławia do Zgorzelca, zależy od kosztów. Od chwili, kiedy zgłosiliśmy gotowość partycypowania w przebudowie ronda, upłynęło sporo czasu. To nie jest nasze zadanie, bo rondem zarządza GDDKiA, zależy nam jednak na jego odciążeniu, dlatego jeśli tylko pozwolą nam na to finanse będziemy chcieli wywiązać się z obietnicy - wyjaśnia Renata Burdosz, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Zgorzelec.

Do tej pory miasto zapłaciło ponad 43 tys. zł za badanie przepustowości ronda i dokumentację.

Przebudowa Ronda Solidarności w Zgorzelcu - kalendarium rozmów Urzędu z GDDKiA

Przebudowa Ronda Solidarności w Zgorzelcu - kalendarium rozmów Urzędu z GDDKiA

Luty 2021 r. - Wojewoda Dolnośląski informuje o pozyskaniu funduszy na realizację tego zadania. Koncepcja przebudowy ronda zostanie przedstawiona GDDiK.

Aktualna ocena: 1,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Ruszają remonty cząstkowe dróg

Ruszają remonty cząstkowe dróg

Życie
piątek, 26 lutego 2021, 10:35
Wydział Infrastruktury informuję o rozpoczęciu prac związanych z prowadzeniem remontów cząstkowych dróg gminnych i wewnętrznych na terenie miasta Zgorzelec.

Zobacz również