NaStyku.pl

Akcja WIELKANOC na drogach. Policja zapowiada wzmożone kontrole

Ruszyła policyjna akcja "Wielkanoc". Na drogi w całym kraju wyjechały zarówno oznakowane, jak i nie oznakowane radiowozy. Funkcjonariusze skupią się na dwóch najważniejszych aspektach: kontroli prędkości oraz bezpieczeństwo na przejściach dla pieszych.
Zgorzeleccy policjanci apelują o bezpieczne i rozważne poruszanie się po drogach
Zgorzeleccy policjanci apelują o bezpieczne i rozważne poruszanie się po drogach

Akcja "Wielkanoc 2019" potrwa do 22 kwietnia

W tym roku policyjna akcja "Wielkanoc" potrwa od 19 kwietnia od godziny 6.00 do 22 kwietnia do godziny 22.00. Nad zapewnieniem bezpieczeństwa w czasie świątecznych wyjazdów będzie czuwać tysiące policjantów w całym kraju. Najbardziej widoczni będą pierwszego i ostatniego dnia działań. W tym okresie służbę pełnić będzie więcej patroli ruchu drogowego. Mundurowi pojawią się nie tylko na głównych trasach naszego regionu, ale również na drogach lokalnych.

Kontrole prędkości, trzeźwości i stanu technicznego pojazdów

Na drogi wyjadą nie tylko oznakowane radiowozy, ale także nieoznakowane – wyposażone w wideo rejestratory. Tam gdzie będzie taka potrzeba, patrole policyjne ustawione zostaną kaskadowo zwracając szczególną uwagę na piratów drogowych. Gdy będzie tego wymagała sytuacja na drodze funkcjonariusze będą kierować ruchem, aby podróżujący mogli sprawnie przejechać i dotrzeć bezpiecznie do celu. Kontrole drogowe obejmą wszystko – od zapinania pasów bezpieczeństwa, poprzez właściwe przewożenie dzieci, a na kontroli stanu technicznego pojazdów i trzeźwości kierujących kończąc.

Jak przygotować się do podróżny? Policja radzi

Wszystkim nam powinno zależeć na bezpieczeństwie, dlatego warto się do tej podróży wcześniej przygotować.

  • Wybierając się w dłuższą podróż powinniśmy być wypoczęci.
  • Przed wyjazdem powinniśmy sprawdzić nasz samochód – czy są aktualne badania techniczne, czy oświetlenie jest sprawne, czy w spryskiwaczach jest płyn, czy jest gaśnica, koło zapasowe itp.
  • Sprawdźmy dokumenty zarówno samochodu jak i kierowcy.
  • Przygotujmy sobie plan wyjazdu – trasę przejazdu, miejsca gdzie będziemy mogli odpocząć podczas podróży, czy też uzupełnić paliwo.
  • Stosujmy pasy bezpieczeństwa i urządzenia do bezpiecznego przewożeniu dzieci.
  • Dostosujmy prędkości do warunków drogowych oraz swoich umiejętności - jadąc wolniej jedziesz bezpieczniej.
  • NIGDY nie wsiadamy za kierownicę samochodu po wypiciu alkoholu.

Zakaz ruchu samochodów ciężarowych

W okresie Świąt Wielkiej Nocy spodziewane jest wzmożone natężenie ruchu na drogach krajowych. Przypominamy, że 20 kwietnia 2019 r. w godzinach 18-22, oraz 21 i 22 kwietnia 2019 r. w godzinach 8.00-22.00, będzie obowiązywał zakaz ruchu samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton. Zwiększonego ruchu możemy spodziewać się przede wszystkim na niektórych odcinkach autostrad i w punktach poboru opłat (PPO).

Przed wyjazdem zabezpiecz mieszkanie

Przed wyjazdem powinniśmy też pamiętać o zabezpieczeniu naszych mieszkań i domów. Należy zamknąć wszystkie okna i drzwi. Jeżeli posiadamy rolety antywłamaniowe, to powinny one zostać opuszczone. Poprośmy zaufanego sąsiada o zwrócenie uwagi na mieszkanie podczas naszej nieobecności. Nie pozostawiajmy śladów wskazujących na naszą nieobecność np. porozrzucane reklamy na wycieraczce, czy też korespondencja w skrzynce pocztowej. Nie pozostawiajmy kluczy do mieszkania w umówionym miejscu np. w schowku lub pod wycieraczką.

Lany Poniedziałek

Ze świętami wielkanocnymi wiąże się też tradycja lanego poniedziałku. Pamiętajmy, by popularny śmigus-dyngus nie przerodził się w zachowania, które możemy jednoznacznie określić jako wybryki chuligańskie. Postępowanie osób niewłaściwie obchodzących tę tradycję np. wylewanie na przechodniów z wielopiętrowych budynków nadmiernych ilości wody lub zanieczyszczeń oraz rzucanie z wiaduktów na przejeżdżające samochody worków foliowych wypełnionych wodą, powodować mogą, zagrożenie w ruchu drogowym, naruszenie nietykalności cielesnej, uszkodzenie ciała, zniszczenie mienia lub naruszenie miru domowego podczas bezprawnego wtargnięcia do mieszkania bez zgody właściciela. Sprawcy w wyniku swojego nieodpowiedzialnego zachowania mogą ponieść odpowiedzialność karną.

Pamiętajmy, że "Lany Poniedziałek" to tradycja polewania wodą, w której należy zachować umiar i kulturę. Oblewanie wodą przypadkowych przechodniów może narazić nas na straty materialne – gdy zostanie zniszczona np. droga odzież. Polewanie nie powinno odbywać się na ulicach, gdyż bardzo często dzieci w ferworze zabawy wybiegają na jezdnię łamiąc wszelkie przepisy ruchu drogowego, a mokra nawierzchnia może okazać się przykrą w skutkach niespodzianką dla nadjeżdżających samochodów. Przestrzegamy też amatorów zbiorowego i natarczywego oblewania wodą przed konsekwencjami prawnymi związanymi z wszelkimi chuligańskimi incydentami.

Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

fot. KPP Lubań

Policjanci wspólnie z KAS zabezpieczyli nielegalny alkohol i papierosy

Życie
czwartek, 18 kwietnia 2024, 08:52
ubańscy policjanci wspólnie z funkcjonariuszami Dolnośląskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) Oddział w Zgorzelcu zabezpieczyli 11 litrów alkoholu, około 2 kg krajanki tytoniowej oraz 150 sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy.

Zobacz również