NaStyku.pl

8 maja obchodzimy Narodowy Dzień Zwycięstwa

8 maja obchodzimy Narodowy Dzień Zwycięstwa, ustanowiony na pamiątkę zakończenia najtragiczniejszej wojny w historii.
76. rocznica zakończenia II wojny światowej
76. rocznica zakończenia II wojny światowej

Z uwagi na obowiązujące obostrzenia pandemiczne zgorzelecka uroczystość Narodowego Dnia Zwycięstwa, podobnie jak przed rokiem, odbędzie się bez tradycyjnej oprawy wojskowej, przybierając jedynie charakter symboliczny.

W najbliższą sobotę o godzinie 10:00 pod Pomnikiem Orła Piastowskiego na Cmentarzu Żołnierzy II Armii Wojska Polskiego w Zgorzelcu Burmistrz oraz Przewodnicząca Rady Miasta oddadzą hołd ofiarom II Wojny Światowej składając w imieniu wszystkich mieszkańców okolicznościowy wieniec. Wszystkich, którzy chcieliby osobiście upamiętnić tą ważną rocznicę prosimy o składanie kwiatów i zapalanie zniczy pod Pomnikiem w ciągu całego dnia.

Obecnie czerpiemy radość z życia w czasach pokoju i pojednania. By dać temu wyraz o godz. 11:00 na moście Staromiejskim spotkają się Burmistrzowie Zgorzelca i Goerlitz skąd wspólnie wypuszczą w powietrze dwa gołębie symbolizujące pokój pomiędzy narodami polskim i niemieckim.

8 maja 1945 r. w Karlhorst marszałek Georgij Żukow o godz. 22.30 przyjął bezwarunkową kapitulację niemieckich sił zbrojnych od feldmarszałka Wilhelma Keitla. W Moskwie, ze względu na dwugodzinną różnicę czasu, był już 9 maja. Oznacza to, że istnieją dwie oficjalne daty tego wydarzenia – 8 maja w państwach zachodnich i 9 maja w Rosji, a wcześniej w ZSRS i państwach bloku sowieckiego.

Przedśmiertny dekret Hitlera o mianowaniu admirała Karla Doenitza głową państwa dotarł do jegokwatery w Szlezwiku-Holsztynie 1 maja 1945 r. Głównym celem nowego przywódcy dogorywającej III Rzeszy było jak najszybsze zawieszenie broni na froncie zachodnim.Kapitulacja III Rzeszy zakończyła działania wojenne w Europie. Nadal jednak toczyły się walki z Japonią na Dalekim Wschodzie. Dopiero jej kapitulacja – 2 września 1945 r. – była końcem II wojny światowej, która pochłonęła ponad 50 mln ofiar – poległych, zamordowanych i zmarłych w wyniku działań wojennych.

Polscy historycy różnią się w ocenie znaczenia 8 maja 1945 r. dla Europy i naszego kraju. Według jednych badaczy, koniec wojny w Europie oznaczał przede wszystkim zwycięstwo nad nazizmem i ocalenie narodu polskiego przed biologiczną zagładą. Dla innych, 8 maja jest dniem klęski narodów wschodniej Europy, oddanych przez zachodnich aliantów pod sowieckie panowanie.

Narodowy Dzień Zwycięstwa to ważne święto nie tylko dla Polaków. Obchodzone jest w całej Europie, chociaż nosi różne nazwy. Również jego data może się różnić w zależności od tego, gdzie je świętujemy. Dawniej znane jako Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności ustanowione w Polsce dekretem z 8 maja 1945r. zatwierdzonym przez Krajową Radę Narodową. Zwycięstwo nad Niemcami było obchodzone 9 maja. Obecnie w naszym kraju Narodowy Dzień Zwycięstwa obchodzimy (od 2015 r. – ustawę podpisał prezydent Bronisław Komorowski) każdego roku 8 maja. Jest to święto państwowe, ale nie dzień wolny od pracy i szkoły.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również