NaStyku.pl

78. rocznica pierwszej zsyłki na Sybir

78 lat temu na Sybir wyruszyły pierwsze transporty Polaków, mieszkańców terenów okupowanych przez Sowietów. Zgorzeleckie Koło Związku Sybiraków co roku upamiętnia to wydarzenie uroczystą mszą w kościele p.w. św. Bonifacego.
78. rocznica pierwszej zsyłki na Sybir. | fot.: UM Zgorzelec
78. rocznica pierwszej zsyłki na Sybir. | fot.: UM Zgorzelec

Chwilę przed rozpoczęciem nabożeństwa burmistrz Zgorzelca Rafał Gronicz, przedstawiciele zgorzeleckiego Związku Sybiraków oraz proboszcz parafii ks. dziekan Maciej Wesołowski, w asyście pocztów sztandarowych związku i Szkoły Podstawowej im. Sybiraków w Jerzmankach, złożyli kwiaty i zapalili znicze pod umieszczoną w przedsionku kościoła tablicą pamiątkową ufundowaną w 53. rocznicę pierwszej zsyłki Polaków na "nieludzką ziemię".

Uroczystą mszę, celebrowaną przez ks. dziekana Macieja Wesołowskiego i ks. kanonika Jana Kułynę, zainaugurował Marsz Sybiraków. To hymn Związku Sybiraków, w którego wersach zapisane zostały tragiczne dzieje Polaków, ich walka o przetrwanie i droga do niepodległej Ojczyzny. W obchodach, jak co roku, uczestniczyli Sybiracy, członkowie zgorzeleckiego oddziału związku, ich rodziny, mieszkańcy Zgorzelca oraz samorządowcy, a wśród nich: radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Kazimierz Janik, Starosta Zgorzelecki Urszula Ciupak, i burmistrz Zgorzelca Rafał Gronicz. Uroczystość uświetniła obecność pocztów sztandarowych wystawionych przez Związek Sybiraków Koło w Zgorzelcu i Szkołę Podstawową im. Sybiraków w Jerzmankach.

tvzgorzelec.eu


10 lutego 1940 r. to data, która głęboko zapadła w pamięci mieszkańców Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej. 78 lat temu, o świcie, rozpoczęła się pierwsza masowa wywózka Polaków do syberyjskich łagrów, oficjalnie nazywana "przesiedleniem". Objęła ponad 220 tys. ludzi - urzędników państwowych (m.in. sędziów, prokuratorów, policjantów), działaczy samorządowych, leśników, a także właścicieli ziemskich i osadników wojskowych z rodzinami. Wywiezieni trafili do północnych regionów ZSRS, w okolice Archangielska oraz do Irkucka, Kraju Krasnojarskiego i Komi. W tej tragedii uczestniczyła liczna grupa mieszkańców Zgorzelca, skupiona w zgorzeleckim Kole Związku Sybiraków, kierowanym przez Prezesa Mieczysława Starykowa.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również