Chwilę przed rozpoczęciem nabożeństwa burmistrz Zgorzelca Rafał Gronicz, przedstawiciele zgorzeleckiego Związku Sybiraków oraz proboszcz parafii ks. dziekan Maciej Wesołowski, w asyście pocztów sztandarowych związku i Szkoły Podstawowej im. Sybiraków w Jerzmankach, złożyli kwiaty i zapalili znicze pod umieszczoną w przedsionku kościoła tablicą pamiątkową ufundowaną w 53. rocznicę pierwszej zsyłki Polaków na "nieludzką ziemię".
Uroczystą mszę, celebrowaną przez ks. dziekana Macieja Wesołowskiego i ks. kanonika Jana Kułynę, zainaugurował Marsz Sybiraków. To hymn Związku Sybiraków, w którego wersach zapisane zostały tragiczne dzieje Polaków, ich walka o przetrwanie i droga do niepodległej Ojczyzny. W obchodach, jak co roku, uczestniczyli Sybiracy, członkowie zgorzeleckiego oddziału związku, ich rodziny, mieszkańcy Zgorzelca oraz samorządowcy, a wśród nich: radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Kazimierz Janik, Starosta Zgorzelecki Urszula Ciupak, i burmistrz Zgorzelca Rafał Gronicz. Uroczystość uświetniła obecność pocztów sztandarowych wystawionych przez Związek Sybiraków Koło w Zgorzelcu i Szkołę Podstawową im. Sybiraków w Jerzmankach.
tvzgorzelec.eu
10 lutego 1940 r. to data, która głęboko zapadła w pamięci mieszkańców Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej. 78 lat temu, o świcie, rozpoczęła się pierwsza masowa wywózka Polaków do syberyjskich łagrów, oficjalnie nazywana "przesiedleniem". Objęła ponad 220 tys. ludzi - urzędników państwowych (m.in. sędziów, prokuratorów, policjantów), działaczy samorządowych, leśników, a także właścicieli ziemskich i osadników wojskowych z rodzinami. Wywiezieni trafili do północnych regionów ZSRS, w okolice Archangielska oraz do Irkucka, Kraju Krasnojarskiego i Komi. W tej tragedii uczestniczyła liczna grupa mieszkańców Zgorzelca, skupiona w zgorzeleckim Kole Związku Sybiraków, kierowanym przez Prezesa Mieczysława Starykowa.