NaStyku.pl

74. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. 1 sierpnia na terenie całego kraju zawyją syreny

W środę, 1 sierpnia, przypada 74. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Dla upamiętnienia tego wydarzenia o godzinie 17:00 zarówno w Zgorzelcu, jak i na terenie całego województwa dolnośląskiego, na jedną minutę zostaną uruchomione syreny alarmowe.
Burmistrz Miasta oraz Dziekan Dekanatu Zgorzeleckiego zapraszają na obchody 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego
Burmistrz Miasta oraz Dziekan Dekanatu Zgorzeleckiego zapraszają na obchody 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

Powstanie Warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17:00. Było wystąpieniem żołnierzy podziemnej Armii Krajowej przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim. Swoim maksymalnym zasięgiem objęło część lewobrzeżnych dzielnic miasta, niewielki obszar prawobrzeżnej Warszawy oraz Puszczę Kampinoską i Legionowo.

W trakcie 63 dni walk z okupantem, które toczyły się do 3 października, zginęło ok. 18 tys. powstańców i 180 tys. ludności cywilnej. Warszawa została niemal całkowicie zniszczona. Po upadku zrywu wielu powstańców trafiło do obozów jenieckich, również do utworzonego na południu Zgorzelca Stalagu VIII A. Tym, którzy przeżyli wojnę przypadł los emigrantów lub prześladowanych. Ukrywając się, szukali schronienia także tu – na zachodnich terenach naszego kraju.

W Zgorzelcu główne uroczystości upamiętniające 74. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego odbędą się przy pomniku Żołnierzy Armii Krajowej, obok kościoła św. Bonifacego. W godzinę "W", w ramach treningu systemu wczesnego ostrzegania na terenie województwa dolnośląskiego, zostaną uruchomione syreny alarmowe. W tym czasie zatrzyma się nie tylko większość przechodniów, ale i autobusy, samochody oraz inne środki transportu publicznego. Minuta ciszy ma na celu oddanie hołdu poległym bohaterom Powstania Warszawskiego.

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Ul. Pułaskiego w Zgorzelcu do remontu.

Urząd Miasta Zgorzelec przeprasza za paraliż komunikacyjny

Życie
piątek, 22 marca 2019, 12:39
Zgorzelec ogarnął paraliż komunikacyjny. Remont ul. Bohaterów Getta i Poniatowskiego oraz rewitalizacja śródmiejskich podwórek sprawiła, że po mieście ciężko się poruszać.Kierowcy stoją w korkach. Za utrudnienia przeprasza rzecznik Urzędu Miasta Zgorzelec.
Droga wewnętrzna ul. Konarskiego 1-4

Zgłoś uwagi do projektu przebudowy ul. Konarskiego!

Życie
piątek, 22 marca 2019, 11:01
Wydział przygotowania i realizacji inwestycji Urzędu Miasta Zgorzelec zaprasza do wnoszenia, w terminie do 8 kwietnia, pisemnych uwag i propozycji do dokumentacji projektowej dotyczącej planowanej przebudowy ul. Konarskiego.

Zobacz również