NaStyku.pl

73. rocznica Forsowania Nysy Łużyckiej

16.04 przed Pomnikiem Orła Piastowskiego na Cmentarzu II AWP w Zgorzelcu odbędą się oficjalne obchody 73. rocznicy Forsowania Nysy Łużyckiej. Upamiętnienie tego historycznego wydarzenia to szczególny sposób na oddanie hołdu bohaterom krwawych walk.
73. rocznica Forsowania Nysy Łużyckiej
73. rocznica Forsowania Nysy Łużyckiej

Uroczystości związane z rocznicą Forsowania Nysy Łużyckiej odbędą się tradycyjnie o godzinie 12.00 przy Pomniku Orła Piastowskiego na Cmentarzu II Armii Wojska Polskiego w Zgorzelcu. Program uroczystej zbiórki wypełnią wystąpienia okolicznościowe, modlitwa za obrońców ojczyzny, apel poległych, salwa honorowa, złożenie wiązanek pod pomnikiem oraz pokaz sprzętu i uzbrojenia wojskowego 23. Śląskiego Pułku Artylerii z Bolesławca. Uroczystości zakończą się poczęstunkiem rozgrzewającej, żołnierskiej grochówki.

Forsowanie 16 kwietnia 1945 roku było pierwszym etapem Operacji Łużyckiej, podczas której doszło do bitwy pod Budziszynem (22-28 kwietnia). Była to jedna z najbardziej krwawych bitew w historii wojska polskiego. Uczestniczyła w niej znajdująca się w składzie 1. Frontu Ukraińskiego II Armia Wojska Polskiego pod dowództwem generała Karola Świerczewskiego, walcząca przeciw wojskom niemieckim Grupy Armii "Mitte". Zła ocena sytuacji oraz błędy w dowodzeniu II AWP spowodowały ciężkie straty. Szacuje się, że podczas Operacji Łużyckiej zginęło prawie 5 tys. żołnierzy, 3 tys. uznano za zaginionych, a 10 tys. zostało rannych.

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Ul. Pułaskiego w Zgorzelcu do remontu.

Urząd Miasta Zgorzelec przeprasza za paraliż komunikacyjny

Życie
piątek, 22 marca 2019, 12:39
Zgorzelec ogarnął paraliż komunikacyjny. Remont ul. Bohaterów Getta i Poniatowskiego oraz rewitalizacja śródmiejskich podwórek sprawiła, że po mieście ciężko się poruszać.Kierowcy stoją w korkach. Za utrudnienia przeprasza rzecznik Urzędu Miasta Zgorzelec.
Droga wewnętrzna ul. Konarskiego 1-4

Zgłoś uwagi do projektu przebudowy ul. Konarskiego!

Życie
piątek, 22 marca 2019, 11:01
Wydział przygotowania i realizacji inwestycji Urzędu Miasta Zgorzelec zaprasza do wnoszenia, w terminie do 8 kwietnia, pisemnych uwag i propozycji do dokumentacji projektowej dotyczącej planowanej przebudowy ul. Konarskiego.

Zobacz również