NaStyku.pl

22 marca to Światowy Dzień Wody

Czy wiesz, że średnie zużycie wody w Polsce wynosi 150 l dziennie na osobę? Z tego tylko 1-2 l przeznaczamy do celów konsumpcyjnych. Reszta trafia do kanalizacji. Tego mogli dowiedzieć się dzisiaj uczniowie "Tęczy" w Zgorzelcu.
Motywem przewodnim Światowego Dnia Wody w 2018 roku jest hasło "Natura dla wody".
Motywem przewodnim Światowego Dnia Wody w 2018 roku jest hasło "Natura dla wody".

Światowy Dzień Wody

Jest świętem ustanowionym przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w 1992 roku. Obchodzone jest corocznie 22 marca i ma przypominać, że ponad 2 miliardy ludzi na świecie cierpi z powodu braku dostępu lub ograniczenia do wody pitnej, co przekłada się także na kłopoty w życiu codziennym np. podczas przygotowania posiłków, czy utrzymaniu właściwej higieny. Brak czystej wody i bezpiecznych warunków sanitarnych prowadzi do wielu groźnych chorób. Każdego roku z ich powodu umiera około 1,5 miliona ludzi. W Afryce kobiety i dzieci pokonują dziennie około 6 km, by dotrzeć do najbliższego źródła wody. Obchody tego święta mają zainspirować rządy, organizacje, społeczności i pojedyncze jednostki do podejmowania działań służących lepszemu i zrównoważonemu gospodarowaniu zasobami wody na świecie.

Czy wiesz, że…

Z danych Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej wynika, że średnie zużycie wody w Polsce szacuje się na 150 litrów dziennie na osobę. Z tego tylko 1-2 litry przeznaczamy do celów konsumpcyjnych. Reszta, czyli około 148 litrów, trafia do kanalizacji. Podczas jednej kąpieli w wannie zużywamy około 150-200 litrów wody, natomiast biorąc prysznic tylko 60 litrów. Lecąca z kranu woda np. podczas mycia zębów to strata 10-15 litrów na minutę. Przy produkcji jednego samochodu zużywa się 379 tys. litrów wody. Wyprodukowanie 1 kg papieru wymaga około 250 litrów wody. Natomiast przy produkcji jednego bochenka chleba trzeba zużyć około 462 litrów wody. Ciężko sobie wyobrazić, że pewnego dnia w naszych kranach może zabraknąć wody, prawda? Okazuje się jednak, że ta wizja może stać się realna. W ciągu ostatnich 25 lat ilość wody pitnej na jednego mieszkańca spadła aż o 26%.

PAH_org

Kryzys wodny na całym świecie

Zanieczyszczenie środowiska oraz zmiany klimatyczne wywołują kryzys wodny, który możemy zaobserwować na całym świecie. Zdarzają się też niespodziewane sytuacje, takie jak: klęski żywiołowe i konflikty zbrojne. Ofiary powodzi, trzęsień ziemi oraz wojen z dnia na dzień stają w obliczu zagrożenia własnej egzystencji. To od reakcji pozostałych społeczności zależy, czy uda im się przetrwać te najgorsze chwile, dostarczając niezbędną pomoc. Zasoby wodne bardzo szybko się kurczą. Według szacunków UNICEF 'u, w 2050 roku nawet 7 miliardów ludzi w 60 krajach może nie mieć dostępu do wody pitnej. Sytuacja w Polsce również nie jest najlepsza. Nasze zasoby naturalne są bardzo skromne – porównywalne z zasobami Egiptu.

Młodzi mają wpływ na świat

Tego wszystkiego mogli dowiedzieć się dzisiaj uczniowie Szkoły Podstawowej "Tęcza" oraz Europejskiego Liceum Ogólnokształcącego w Zgorzelcu, którzy uczestniczyli w prelekcjach prowadzonych przez mieszkankę naszego miasta Dorotę Tyniec, która zadbała, aby przekazać wiedzę o wodzie w ciekawej formie, a także uświadomić młodym ludziom, jak istotną rolę odgrywa ona w życiu i gospodarce. Wydarzeniu towarzyszył konkurs plastyczny dla najmłodszych oraz zbiórka pieniędzy. Każdy z uczniów dołożył swój grosz, by wykopać "Studnię dla Południa"…

Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Galerie zdjęć

Warto przeczytać

Zobacz również