NaStyku.pl

Zgorzelec: Zakończyła się termomodernizacja w Przedszkolu Publicznym nr 2. Będzie cieplej, taniej i ładniej

W maju zakończyły się prace związane z termomodernizacją budynku Przedszkola Publicznego nr 2 przy ul. Kościuszki w Zgorzelcu. Na ich realizację miasto pozyskało ponad 1,6 mln zł dofinansowania unijnego.
fot. Miasto Zgorzelec
fot. Miasto Zgorzelec

Termomodernizacja zgorzeleckiego przedszkola to część dużego międzygminnego projektu, w którym oprócz naszego miasta uczestniczą jeszcze Wądroże Wielkie i Zawidów. Główny cel to zwiększenie efektywności energetycznej budynków użyteczności publicznej, co dla samorządów oznacza przede wszystkim niższe koszty utrzymania działających w nich placówek, ale nie tylko. Zmodernizowane budynki to także korzyść dla środowiska naturalnego i zdrowia użytkowników.     

Termomodernizacja +

Kompleksowe prace, które na zlecenie urzędu wykonano na terenie przedszkola publicznego nr 2 przy ul. Kościuszki poprzedził audyt energetyczny, na podstawie którego określony został optymalny zakres przyszłych prac modernizacyjnych w budynku przedszkola.

W ramach zleconych przez miasto prac należało wykonać dwa rodzaje robót. Pierwsze, które zabezpieczyły budynek przedszkola przed stratami ciepła i wilgocią, obejmowały izolację i ocieplenie ścian budynku, renowację tynku z odtworzeniem detali architektonicznych, wymianę: okien i drzwi zewnętrznych piwnic, komina, włazów zewnętrznych i luksferów. Przy okazji remontu wymieniono też rury spustowe, barierki przy schodach oraz instalację odgromową, wymieniono daszki nad wejściami, wyremontowano schody, podesty i taras, wykonano nowe obróbki blacharskie na ścianach elewacji i na dachu. Zamontowano też monitoring zewnętrzny i nowe oświetlenie elewacyjne typu LED z czujnikiem ruchu. Drugi rodzaj zleconych przez miasto prac obejmował modernizację systemu centralnego ogrzewania i montaż alternatywnego źródła energii tj. instalacji fotowoltaicznej do ogrzewania ciepłej wody użytkowej wraz z instalacją elektryczną do obsługi kotłowni oraz modernizację kotła gazowego w budynku przedszkola.

Prace termomodernizacyjne i remontowe nie tylko zmniejszyły zapotrzebowanie placówki na energię, ale poprawiły też wygląd i funkcjonalność budynku. W ramach projektu urząd zakupił także schodołaz, który ułatwi osobom z ograniczeniami ruchu i niepełnosprawnym pokonywanie schodów prowadzących do budynku.

Całkowita wartość : 2 250 700,54 zł
Wartość dofinansowania: 1 623 601,17 zł (85,00% całkowitej wartości)

Zadanie zostało zrealizowane w ramach międzygminnego projektu „Kompleksowa termomodernizacja budynków użyteczności publicznej w wybranych gminach województwa dolnośląskiego” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Przedszkole Publiczne nr 2 przed modernizacją: 

Przedszkole Publiczne nr 2 po modernizacji: 

fot. Miasto Zgorzelec (6)

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Maszynista

OGŁOSZENIE O NABORZE DO PRACY: MASZYNISTA ZUW

Życie
czwartek, 16 maja 2024, 18:36
W związku z wakatem w Zakładzie Uzdatniania Wody, Zarząd Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji „Nysa” Sp. z o.o. ogłasza nabór na stanowisko: Maszynista ZUW

Zobacz również

Woda w kulturze i sztuce
Życie
środa, 15 maja 2024, 11:47

Woda w kulturze i sztuce

Woda od zawsze fascynowała ludzi i miała ogromne znaczenie w...