NaStyku.pl

Sukces w zachowaniu gatunków możliwy tylko zjednoczonymi siłami

Zrzeszenie ogrodów Zoologicznych i Zoo Goerlitz wspierają ochronę gatunków poprzez populację rezerwową.
Fot. Hodowla wyginiętych na wolności sik wietnamskich w Naturschutz-Tierpark Görlitz-Zgorzelec, www.zoo-goerlitz.de, C. Hammer
Fot. Hodowla wyginiętych na wolności sik wietnamskich w Naturschutz-Tierpark Görlitz-Zgorzelec, www.zoo-goerlitz.de, C. Hammer

Zrzeszenie Ogrodów Zoologicznych (VdZ) wzywa, aby hodowla zachowawcza prowadzona przez ogrody zoologiczne była ważnym wkładem w określaniu przyszłych strategii ochrony bioróżnorodności.

To dla nas oczywiste, iż nasze działania na rzecz ochrony gatunków muszą być częścią tych strategii, ponieważ ochrona zagrożonych gatunków może się powieść tylko jeżeli zjednoczymy siły - Volker Homes, dyrektor stowarzyszenia.

Możliwość powiązania działań na rzecz ochrony gatunków w środowisku naturalnym zwierząt z działaniami w ogrodach zoologicznych, była także przedmiotem corocznej dyskusji Dr. Till Backhausa - Ministra Rolnictwa i Środowiska Meklemburgii i Pomorza Przedniego z przedstawicielami Zrzeszenia Ogrodów Zoologicznych, podczas Międzynarodowego Zielonego Tygodnia w Berlinie.

Usługi ogrodów zoologicznych polegające na hodowli i rozmnażaniu okazów gatunków zagrożonych wyginięciem, w celu uzyskania dostępu do rezerwowej populacji są niezbędną częścią środków, które należy wdrożyć na szczeblu krajowym i międzynarodowym, gdyż są one niezbędne dla zachowania różnorodności biologicznej - minister Dr Backhaus. - Gdyby nie ogrody zoologiczne, kilka gatunków zwierząt jak np. żubr czy szpak balijski wyginęłoby bezpowrotnie.

W związku z tym Minister Backhaus objął patronatem kampanię „Zwierzę roku”, w którą zaangażowane jest Stowarzyszenie na Rzecz Ochrony Gatunków i Populacji (ZGAP), aby zapewnić ratunek zagrożonym gwarkom.

Dr. Sven Hammer, Dyrektor Naturschutz-Tierpark Görlitz-Zgorzelec dodaje:

Nasze Zoo od wielu lat pracuje na rzecz różnych programów hodowlanych na arenie międzynarodowej. Dlatego w marcu 2020 przyjmiemy pod swoje skrzydła hodowlaną parę gwarków, aby także móc przyczynić się do zachowania tego gatunku ptaków na wolności.

W październiku Organizacja Narodów Zjednoczonych planuje sfinalizować i przyjąć strategię na rzecz różnorodności biologicznej na nadchodzącą dekadę, która już została nazwana dekadą ONZ na rzecz odbudowy ekosystemów. Program skupi się również na przyszłej strategii różnorodności biologicznej Unii Europejskiej.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

MPGK Zgorzelec

Ważna informacja dla właścicieli nieruchomości niezamieszkałych

Życie
piątek, 25 września 2020, 10:15
Burmistrz Miasta Zgorzelec informuje, że zgodnie z uchwałą Rady Miasta Zgorzelec nr 180/2020 z dnia 21 sierpnia 2020 r. zmienione zostały zasady odbioru odpadów z nieruchomości niezamieszkałych, na których jednak powstają odpady komunalne.

Zobacz również