NaStyku.pl

Samorządy dogadują się w sprawie komunikacji

Miasto Zgorzelec wraz z Gminą Wiejską Zgorzelec rozpoczęły współpracę w zakresie wypracowania rozwiązań dotyczących polityki transportowej. Na nich spocznie obowiązek zapewnienia transportu publicznego między miastem a gminą.
Wspólne działania mają zaowocować sprawnym i funkcjonalnym systemem komunikacji pomiędzy miastem a wioskami leżącymi w gminie
Wspólne działania mają zaowocować sprawnym i funkcjonalnym systemem komunikacji pomiędzy miastem a wioskami leżącymi w gminie

20 września 2018 r. Burmistrz Miasta Zgorzelec Rafał Gronicz i Wójt Gminy Zgorzelec Piotr Machaj podpisali wstępne porozumienie w sprawie wspólnego kształtowania polityki transportowej dla miasta i gminy Zgorzelec. Oznacza to, że oba samorządy biorą na swoje barki uruchomienie linii, które skomunikują miasto z wioskami leżącymi w obrębie gminy wiejskiej Zgorzelec.

Bierzemy to zadanie na swoje barki, ponieważ inni nie potrafią tego rozwiązać. Mimo, że transport zbiorowy należy do Starostwa Powiatowego, to wyszliśmy z założenia, że nie ma co czekać i musimy to rozwiązać sami. Jeżeli my tego nie zrobimy, to nasi mieszkańcy dalej będą mieli problemy z komunikacją między naszymi miejscowościami – powiedział burmistrz Rafał Gronicz.

Samorządy chcą stworzyć linie, które będą przebiegały zarówno przez miasto jak i wioski – szczególnie te, które leżą na obrzeżach gminy wiejskiej. Na mocy tego porozumienia Urząd Miasta Zgorzelec oraz Urząd Gminy Wiejskiej Zgorzelec będą mogły wspólnie organizować przetargi, co na pewno pozwoli na spore oszczędności. Według zapowiedzi pierwsze przetargi zostaną ogłoszone w przyszłym roku.

To porozumienie na pewno będzie się rozwijało. Przypuszczam, że prędzej czy później dołączą do niego inne gminy. Po likwidacji PKS-u transport przejęli prywatni przewoźnicy, którzy nie zapewniają wszystkim mieszkańcom należytego dojazdu chociażby do pracy, sklepu czy lekarza – zaznaczył Wójt Gminy Zgorzelec Piotr Machaj.

Wcześniej gminy zrzeszone w Związku Gmin Ziemi Zgorzeleckiej rozmawiały o kwestii usprawnienia transportu publicznego ze Starostwem Powiatowym w Zgorzelcu. Nie doszło jednak do porozumienia.

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zdjęcie poglądowe placu zabaw z urządzeniami sprawnościowymi

Otwarta Strefa Aktywności w Sulikowie

Życie
czwartek, 23 maja 2019, 13:09
Jeszcze w tym roku przy istniejącym placu zabaw w Sulikowie zostanie wybudowana "Otwarta Strefa Aktywności". Gmina Sulików pozyskała środki zewnętrzne w wysokości 50 tys. zł z Ministerstwa Sportu i Turystyki.
Zatrzymany przez policjantów kierowca Peugeota / fot. KPP Zgorzelec

Nie ma taryfy ulgowej dla kierowców lekceważących przepisy

Życie
czwartek, 23 maja 2019, 11:17
Policjanci ostrzegają. Nie ma taryfy ulgowej dla kierowców lekceważących bezpieczeństwo! Każdy kilometr więcej, niesprawne technicznie auto, brak uprawnień i lekkomyślność kierowców może doprowadzić do tragedii.

Zobacz również

Policja
Życie
środa, 22 maja 2019, 09:47

Pościg za kierowcą VW

Uciekał przed policją, brawurową jazdą stwarzał zagrożenie dla innych uczestników...