NaStyku.pl

Rewitalizacja Wigancic Żytawskich

W planach na 2022 rok znalazła się dalsza inwentaryzacja domów przysłupowych oraz przeprowadzenie warsztatów edukacyjnych na terenie Wyszkowa, pn. „Przysłupowy przystanek oknem na świat”.
Wigancice Żytawskie - inwentaryzacja / fot. PGE GiEK SA
Wigancice Żytawskie - inwentaryzacja / fot. PGE GiEK SA

Spółka PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, do której należy Kopalnia Turów, wraz z Fundacją PGE, w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Dom Kołodzieja, Uniwersytetem Wrocławskim, Politechniką Wrocławską, Politechniką Poznańską oraz Politechniką Gliwicką, włączyła się w projekt rewitalizacji domów przysłupowych m.in. w Wigancicach Żytawskich.

Wigancice Żytawskie to niewielka miejscowość położona przy granicy z Czechami i w bezpośrednim sąsiedztwie Kopalni Turów. W planach sięgających lat 80. ubiegłego wieku miała zostać całkowicie zlikwidowana, a jej teren miał być wykorzystany przez kopalnię jako zwałowisko zewnętrzne. Wysiedlone rodziny przeniosły się do nowych mieszkań w blokach osiedlowych Bogatyni i Zgorzelca, a ich dawne domy w większości wyburzono. Miejscowość nie została jednak całkowicie zlikwidowana. Na potrzeby kopalni została wykorzystana jedynie 1/8 jej terenu. Obecnie realizowane są prace, które mają na celu rewitalizację i rekonstrukcję wsi.

Chcemy, aby nasza spółka kojarzona była nie tylko z bieżącą rekultywacją terenów pogórniczych i odtwarzaniem ich potencjału przyrodniczego, lecz również z przywracaniem do życia takich właśnie wyjątkowych miejsc, które przecież na stałe wpisały się w historię regionu – podkreśla Andrzej Legeżyński, prezes zarządu PGE GiEK. – Worek Turoszowski to nie tylko zagłębie węglowe, lecz również domy przysłupowe. Ta charakterystyczna, łatwo rozpoznawalna drewniana architektura ludowa jest historyczną wizytówką Łużyc, terenu dzisiejszego trójstyku granic Polski, Czech i Niemiec. Cieszymy się, że mamy swój udział w tak ważnym projekcie dla lokalnych społeczności wszystkich trzech sąsiadujących krajów – dodaje.

W grudniu 2021 r. zakończył się kolejny, II etap prac w ramach projektu realizowanego przy współudziale PGE, pn. „Worek Turoszowski – transformacja węglowa w kontekście kulturowym. Rewitalizacja wsi Wigancice Żytawskie, Wyszków, Wolanów, Zatonie. Etap II”. Przeprowadzona została inwentaryzacja domów w Wyszkowie (nr 62,63), wykonano mapę interaktywną jej zabudowy wraz z wirtualną rekonstrukcją terenu i jego zróżnicowania, oraz najważniejszymi elementami zabudowy. Działania te pozwolą na przeprowadzenie dalszych analiz struktury sołectwa i ewentualny wybór propozycji projektowych pod kątem uzupełnienia istniejącej zabudowy, np. spośród modeli zgromadzonych w katalogu Stowarzyszenia Dom Kołodzieja – oczywiście przy zachowaniu ich prawidłowej relacji z istniejącym otoczeniem.

W planach na 2022 rok znalazła się dalsza inwentaryzacja domów przysłupowych oraz przeprowadzenie warsztatów edukacyjnych na terenie Wyszkowa, pn. „Przysłupowy przystanek oknem na świat”. Wezmą w nich udział studenci, dzieci oraz młodzież szkolna. Wybudowany zostanie przystanek autobusowy, z konstrukcją ryglową wyklejoną tzw. szachulcem, czyli masą powstałą ze słomy i gliny. Docelowo powstanie kilka podobnych, zlokalizowanych na terenie całej wsi, które następnie posłużą lokalnej społeczności zgodnie z ich przeznaczeniem.

Jak zakładają partnerzy projektu, całościowe, dotychczasowe działania posłużą pobudzeniu świadomości o architekturze regionalnej, wzmocnią emocjonalne przywiązanie do Krainy Domów Przysłupowych oraz pogłębią w społeczności lokalnej poczucie tożsamości z regionem.

Wigancice Żytawskie - inwentaryzacja / fot. PGE GiEK SA

Wigancice Żytawskie - inwentaryzacja / fot. PGE GiEK SA

Wigancice Żytawskie - inwentaryzacja / fot. PGE GiEK SA

Wigancice Żytawskie - inwentaryzacja / fot. PGE GiEK SA

 

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również