NaStyku.pl

Oszuści wciąż aktywni. Podszywają się pod hydraulików, pracowników wodociągów lub gazowni

Oszustwa na hydraulika, pracownika wodociągów, gazowni lub elektrowni znów stają się coraz bardziej popularną metodą działania złodziei. Policja ostrzega.
Policja / zdjęcie ilustracyjne
Policja / zdjęcie ilustracyjne

W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców powiatu zgorzeleckiego policjanci apelują o czujność i rozwagę w kontaktach z nieznajomymi. Wciąż pojawiające się przypadki oszustw na terenie województwa dolnośląskiego pokazują, że sprawcy nie tylko wymyślają nowe metody, aby nas okraść, ale wciąż korzystają ze starych – zaznacza podkom. Agnieszka Goguł, Oficer Prasowy KPP Zgorzelec.

Jednak schemat działania przestępców zarówno w metodzie na „wnuczka”, „policjanta” czy „pracownika wodociągów” jest podobny. Oszuści wykorzystują presję czasu, nasze zdenerwowanie i tak manipulują sytuacją, aby w końcu nas okraść. Przestrzeganie kilku podstawowych zasad w kontaktach z nieznajomymi może uchronić nas przed utratą nie raz latami zbieranych oszczędności.

Pamiętajmy, aby mieć zawsze zamknięte drzwi, a gdy ktoś do nas zapuka sprawdźmy przez wizjer kto nas odwiedził. Zapytajmy o cel wizyty i nie bójmy się poprosić o okazanie legitymacji służbowej. Zadzwońmy do spółdzielni czy innej instytucji i upewnijmy się, że rzeczywiście przysłała do nas swojego przedstawiciela. Jak już wpuścimy kogoś do środka nie zostawiajmy tej osoby samej. Najlepiej jak poprosimy kogoś z rodziny, czy sąsiada, aby był obecny podczas wizyty. Nie podpisujmy też żadnych umów np. o wymianę licznika, czy innej instalacji zanim ich nie przeczytamy, a gdy treść jest dla nas niezrozumiała umówmy się na jej podpisanie za kilka dni. Pamiętajmy, najgorszy jest pośpiech. Nie dajmy się wywoływanej przez oszustów presji czasu, bądźmy czujni i rozważni – radzie policjantka.

W przypadku prób wyłudzeń lub podejrzanych osób, które pojawiły się w mieszkaniu, należy poinformować policję pod nr tel. 997 lub 112.

Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Perfumy / zdjęcie ilustracyjne

7,5 roku więzienia za kradzież perfum

Życie
piątek, 13 grudnia 2019, 13:15
W ciągu dwóch miesięcy wyniósł z drogerii perfumy o łącznej wartości 9 tys. zł. Grozi mu do 7,5 roku więzienia.
Straż Graniczna / fot. NOSG

Zatrzymano poszukiwanego listem gończym

Życie
piątek, 13 grudnia 2019, 11:11
Funkcjonariusze Straży Granicznej ze Zgorzelca zatrzymali wczoraj Polaka, który poszukiwany był przez polski wymiar sprawiedliwości. Za przestępstwa narkotykowe i groźby karalne trafi na 14 miesięcy do zakładu karnego.

Zobacz również