NaStyku.pl

Tani Opał opinie o najlepszych metodach walki z czadem

Powoli dobiega końca sezon grzewczy, ale nie oznacza to, że mija niebezpieczeństwo związane z zatruciami tlenkiem węgla. Poznajcie opinie ekspertów z Tani Opał
Tlenek węgla groźny także latem
Tlenek węgla groźny także latem

Czad jest gazem groźnym przez cały rok, dlatego postanowiliśmy zapytać o opinię ekspertów z firmy Tani Opał ze Zgorzelca, w jaki sposób można się przed nim ustrzec.

Tani Opał opinie o przyczynach zatruć tlenkiem węgla

Statystyki są alarmujące! Z ogólnodostępnych publikacji możemy się dowiedzieć, że tlenek węgla (potocznie zwany czadem), w statystykach zatruć zajmuje trzecie miejsce – wyprzedzają go tylko zatrucia lekami i alkoholem. Dlatego warto mieć świadomość, że niebezpieczne przypadki zatruć czadem występują przez cały rok, a nie tylko w sezonie grzewczym. Najczęstszymi źródłami tlenku węgla są niesprawne przewody kominowe (wentylacyjne i domowe) oraz nieprawidłowo zamontowane, wadliwe lub niekonserwowane urządzenia służące do podgrzewania wody, kominki, piece kaflowe, piece grzewcze, kuchenki gazowe itd.

Przypadki zaczadzenia dotyczą nie tylko domów z ogrzewaniem centralnym, ale również mieszkań wyposażonych w piecyki na gaz z palnikami do podgrzewania wody. Czym jest czad, a więc tlenek węgla? Jest to gaz bezwonny, bezbarwny, bezgłośny, dlatego nazywany jest „cichym zabójcą”. Czad powstaje w wyniku niepełnego procesu spalania (przy braku dostatecznej ilości tlenu) paliw stałych, płynnych i gazowych – wyjaśnia Mirosław Wróblewski, dyrektor generalny firmy Tani Opał.

Każdego roku w całej Polsce strażacy interweniują tysiące razy, jednak na skutek zaczadzenia umierają dziesiątki osób, a setki są podtruwane, nie wiążąc zmęczenia, bólu głowy, senności, duszności czy osłabienia z pozostawaniem pod wpływem tego groźnego gazu. Tylko w powiecie zgorzeleckim strażacy kilka razy wzywani byli do podtruć tlenkiem, w których ucierpiało 5 osób, w tym 3 dzieci.

Tani Opał radzi jak ustrzec się przed czadem

Jak więc się przed nim uchronić?

Podstawą jest regularna kontrola, o której wspominają przepisy z zakresu Prawa Budowlanego (art. 62). Prawo to nakłada obowiązek przeglądu urządzeń wytwarzających ciepło w wyniku spalania przynajmniej raz w roku. Przeglądu takiego mogą dokonać jedynie osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje. Są to monterzy posiadający aktualne świadectwa kwalifikacyjne Typu D-dozór i E-eksploatacja, urządzeń gazowych oraz centralnego ogrzewania. Monterzy ci powinni sprawdzić nie tylko czy proces spalania w urządzeniu przebiega prawidłowo, warto zlecić monterowi przegląd serwisowy całego urządzenia. Ponieważ częstą przyczyną zaczadzeń są nieprawidłowe podłączenia kominowe czy też brak właściwej wentylacji pomieszczeń, wywiewnej i nawiewnej, istotną jest także kontrola przeprowadzona przez mistrza kominiarskiego – zaznacza Mirosław Wróblewski z firmy Tani Opał.

Co należy do obowiązkowych czynności profilaktycznych każdego właściciela lub zarządcy budynku?

Przede wszystkim wykonywanie raz w roku przez uprawnioną osobę kontroli przewodów kominowych: dymowych, spalinowych i wentylacyjnych; wykonywanie okresowych czyszczeń przewodów kominowych: dymowych (co trzy miesiące), spalinowych (co sześć miesięcy) i wentylacyjnych (raz w roku); wykonywanie okresowej kontroli instalacji gazowej przez osobę posiadającą wymagane uprawnienia; wykonywanie okresowej obsługi konserwacyjnej urządzeń grzewczych zgodnie z zaleceniami instrukcji producenta – wymienia dyrektor generalny firmy Tani Opał.

Nie tylko stan techniczny i właściwe użytkowanie urządzeń jest ważne. Warto zainwestować też w specjalny czujnik tlenku węgla. Jeśli dojdzie do zagrożenia urządzenie poinformuje nas o tym.

Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Perfumy / zdjęcie ilustracyjne

7,5 roku więzienia za kradzież perfum

Życie
piątek, 13 grudnia 2019, 13:15
W ciągu dwóch miesięcy wyniósł z drogerii perfumy o łącznej wartości 9 tys. zł. Grozi mu do 7,5 roku więzienia.
Straż Graniczna / fot. NOSG

Zatrzymano poszukiwanego listem gończym

Życie
piątek, 13 grudnia 2019, 11:11
Funkcjonariusze Straży Granicznej ze Zgorzelca zatrzymali wczoraj Polaka, który poszukiwany był przez polski wymiar sprawiedliwości. Za przestępstwa narkotykowe i groźby karalne trafi na 14 miesięcy do zakładu karnego.

Zobacz również