Czad jest gazem groźnym przez cały rok, dlatego postanowiliśmy zapytać o opinię ekspertów z firmy Tani Opał ze Zgorzelca, w jaki sposób można się przed nim ustrzec.
Tani Opał opinie o przyczynach zatruć tlenkiem węgla
Statystyki są alarmujące! Z ogólnodostępnych publikacji możemy się dowiedzieć, że tlenek węgla (potocznie zwany czadem), w statystykach zatruć zajmuje trzecie miejsce – wyprzedzają go tylko zatrucia lekami i alkoholem. Dlatego warto mieć świadomość, że niebezpieczne przypadki zatruć czadem występują przez cały rok, a nie tylko w sezonie grzewczym. Najczęstszymi źródłami tlenku węgla są niesprawne przewody kominowe (wentylacyjne i domowe) oraz nieprawidłowo zamontowane, wadliwe lub niekonserwowane urządzenia służące do podgrzewania wody, kominki, piece kaflowe, piece grzewcze, kuchenki gazowe itd.
Przypadki zaczadzenia dotyczą nie tylko domów z ogrzewaniem centralnym, ale również mieszkań wyposażonych w piecyki na gaz z palnikami do podgrzewania wody. Czym jest czad, a więc tlenek węgla? Jest to gaz bezwonny, bezbarwny, bezgłośny, dlatego nazywany jest „cichym zabójcą”. Czad powstaje w wyniku niepełnego procesu spalania (przy braku dostatecznej ilości tlenu) paliw stałych, płynnych i gazowych – wyjaśnia Mirosław Wróblewski, dyrektor generalny firmy Tani Opał.
Każdego roku w całej Polsce strażacy interweniują tysiące razy, jednak na skutek zaczadzenia umierają dziesiątki osób, a setki są podtruwane, nie wiążąc zmęczenia, bólu głowy, senności, duszności czy osłabienia z pozostawaniem pod wpływem tego groźnego gazu. Tylko w powiecie zgorzeleckim strażacy kilka razy wzywani byli do podtruć tlenkiem, w których ucierpiało 5 osób, w tym 3 dzieci.
Tani Opał radzi jak ustrzec się przed czadem
Jak więc się przed nim uchronić?
Podstawą jest regularna kontrola, o której wspominają przepisy z zakresu Prawa Budowlanego (art. 62). Prawo to nakłada obowiązek przeglądu urządzeń wytwarzających ciepło w wyniku spalania przynajmniej raz w roku. Przeglądu takiego mogą dokonać jedynie osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje. Są to monterzy posiadający aktualne świadectwa kwalifikacyjne Typu D-dozór i E-eksploatacja, urządzeń gazowych oraz centralnego ogrzewania. Monterzy ci powinni sprawdzić nie tylko czy proces spalania w urządzeniu przebiega prawidłowo, warto zlecić monterowi przegląd serwisowy całego urządzenia. Ponieważ częstą przyczyną zaczadzeń są nieprawidłowe podłączenia kominowe czy też brak właściwej wentylacji pomieszczeń, wywiewnej i nawiewnej, istotną jest także kontrola przeprowadzona przez mistrza kominiarskiego – zaznacza Mirosław Wróblewski z firmy Tani Opał.
Co należy do obowiązkowych czynności profilaktycznych każdego właściciela lub zarządcy budynku?
Przede wszystkim wykonywanie raz w roku przez uprawnioną osobę kontroli przewodów kominowych: dymowych, spalinowych i wentylacyjnych; wykonywanie okresowych czyszczeń przewodów kominowych: dymowych (co trzy miesiące), spalinowych (co sześć miesięcy) i wentylacyjnych (raz w roku); wykonywanie okresowej kontroli instalacji gazowej przez osobę posiadającą wymagane uprawnienia; wykonywanie okresowej obsługi konserwacyjnej urządzeń grzewczych zgodnie z zaleceniami instrukcji producenta – wymienia dyrektor generalny firmy Tani Opał.
Nie tylko stan techniczny i właściwe użytkowanie urządzeń jest ważne. Warto zainwestować też w specjalny czujnik tlenku węgla. Jeśli dojdzie do zagrożenia urządzenie poinformuje nas o tym.