NaStyku.pl

Kierowco, od 5 grudnia nie musisz mieć przy sobie prawa jazy

Ważna zmiana w przepisach! Od 5 grudnia 2020 r. kierowcy nie będą musieli mieć przy sobie prawa jazdy. Podczas kontroli drogowej policjanci sprawdzą uprawnienia w Centralnej Ewidencji Kierowców (CEK).
Rondo im. Solidarności w Zgorzelcu
Rondo im. Solidarności w Zgorzelcu

Czy przy kontroli drogowej muszę mieć przy sobie prawo jazdy?

Od najbliższej soboty (5 grudnia 2020 r.) kierowcy będą mogli poruszać się po drogach, bez konieczności posiadania przy sobie wydanego w kraju prawa jazdy. Podczas kontroli drogowej policjanci sprawdzą dane kierowcy w Centralnej Ewidencji Kierowców (CEK). Zmiana ta wynika z wejścia w życie przepisów noweli ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Prawo jazdy w aplikacji mObywatel. Czy muszę ją instalować?

Prawo jazdy będzie dostępne w aplikacji mObywatel. Już dziś znajdziemy tam wiele przydatnych w różnych życiowych sytuacjach dokumentów – nie tylko mTożsamość (odzwierciedlenie danych z dowodu osobistego), ale i m.in. mPojazd (czyli odzwierciedlenie danych z dowodu rejestracyjnego i polisy OC) oraz eRecepty. Mało tego, jeśli nie pamiętamy o terminach ważności posiadanego ubezpieczenia lub zbliżającego się przeglądu pojazdu – aplikacja na 30 dni przed terminem wygaśnięcia OC lub przed końcem ważności badania wyświetli komunikat z przypomnieniem. Wraz z mPrawem Jazdy w aplikacji pojawi się również możliwość sprawdzenia od ręki liczby punktów karnych. Nie ma obowiązku korzystania z tej aplikacji.

Skąd mam mieć pewność, że w bazie CEK są prawidłowe informacje na temat moich uprawnień kierowcy?

Dane można sprawdzić za pomocą ogólnodostępnej e-usługi na portalu Gov.pl „Sprawdź uprawnienia kierowcy". Znajdziemy tam informacje m.in. o uprawnieniach do kierowania pojazdami, pozwoleniach na kierowanie tramwajem wraz z terminem ważności, stan dokumentu (np. czy nie został zatrzymany). W przypadku gdy usługa nie prezentuje danych lub też dane są niepoprawne, należy zgłosić rozbieżność na adres mailowy: mpj.sd@coi.gov.pl.

Czy wyrabiając prawo jazdy mogę poprosić jedynie o jego elektroniczną wersję – mPrawo Jazdy?

Nie, mPrawo Jazdy nie zastępuje tradycyjnego prawa jazdy. To odzwierciedlenie danych zawartych w tym dokumencie. Jeśli chcesz mieć mPrawo Jazdy, musisz też mieć ważne tradycyjne prawo jazdy.

Co muszę zrobić, by móc korzystać z mPrawa Jazdy?

Po pierwsze – musisz poczekać do 5 grudnia. Tego dnia w sklepach App Store i Google Play dostępna będzie aktualizacja zawierająca mPrawo Jazdy. Wykorzystaj ten czas na pobranie i zainstalowanie aplikacji mObywatel (choć to zajmuje tylko kilka minut). Po pobraniu i uruchomieniu apki aktywuj w niej mTożsamość, czyli odzwierciedlenie danych z dowodu osobistego. Jak to zrobić? Będąc w aplikacji kliknij „+” w oknie głównym aplikacji i wybierz mTożsamość. Aktywowanie tego modułu jest konieczne do korzystania z mPrawa Jazdy.  Jeśli masz już mTożsamość – wystarczy, że 5 grudnia dodasz mPrawo Jazdy (klikając „+” w oknie głównym aplikacji).

Jakie dane znajdę w mPrawie Jazdy?

Generalnie wszystkie te, które masz w tradycyjnym prawie jazdy. Niektóre dane w tym cyfrowym dokumencie mogą różnić się od danych w tradycyjnym dokumencie – numer prawa jazdy nie będzie zawierał ukośników, bo tak dane są zapisane w rejestrze, z którego są pobierane. mPrawo Jazdy prezentować będzie kody ograniczeń i dodatkowych uprawnień bez informacji dodatkowych, które są widoczne na tradycyjnym dokumencie. Zdjęcie pobierane jest z mTożsamości i może różnić się od tego, które masz na tradycyjnym blankiecie. To nie będzie błąd – to prawidłowe działanie usługi. W mPrawie Jazdy wyświetli się po prostu zdjęcie, które masz w dowodzie osobistym.

Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również