PKP S.A. informowały niedawno o zawarciu umów na wykonanie dokumentacji projektowej dla przebudowy kolejnych dworców. Lista obejmuje Jastarnię, Gorzów Wielkopolski, Otwock, Siedlce, Trawniki, Wejherowo, Stalową Wolę Rozwadów i Węgliniec.
W Węglińcu wyremontowany zostanie tzw. nowy dworzec, który został wybudowany w latach 1865-1867 według projektu Hermanna Cuno. Obiekt figuruje w rejestrze zabytków. Nie jest obecnie wykorzystywany do obsługi podróżnych. Odbywa się on na starym dworcu, czyli znajdującym się obok budynku administracyjnego, który jak informuje PKP S.A. nie jest objęty planami inwestycyjnymi.
Pracami projektowymi zajmuje się firma TPF z Warszawy, która wyceniła usługę na kwotę ponad 1,3 mln zł netto. Przebudowa dworca obejmie budynek dworca, wiaty dookoła niego oraz kładkę, na którą będzie można dostać się za pomocą windy i nowego wejścia.
Odnowiona pod nadzorem konserwatora zostanie także elewacja z cegły wraz z detalami architektonicznym oraz wnętrza. Obiekt zostanie przystosowany do osób z niepełno sprawnościami oraz współczesnych wymogów ochrony przeciwpożarowej. Zmieni się tez wykorzystanie części pomieszczeń. Jak informuje Michał Stilger, rzecznik prasowy PKP S.A., po przebudowie na dworcu znajdą się poczekalnia wraz ze sferą dla dziecka oraz toalety dostosowane do potrzeb różnych grup podróżnych. W ramach współpracy z lokalnym samorządem planowane jest utworzenie w części dworca sali wystawienniczej i multimedialnej. W budynku znajdzie się również posterunek SOK i pomieszczenia administracyjne.
Planowany termin ogłoszenia przetargu na wykonanie prac to przełom 2019/2020 roku. Roboty budowlane mają rozpocząć się w połowie przyszłego roku i mają one potrwać około 15 miesięcy od momentu przekazania wykonawcy placu budowy.