NaStyku.pl

Dworzec w Węglińcu do remontu. Przetarg na przełomie roku

PKP S.A. do 2023 planuje wyremontować dworzec kolejowy w Węglińcu. Przetarg na prace budowlane maja ruszyć na przełomie tego i przyszłego roku.
Stacja kolejowa w Węglińcu / fot. wikipedia.pl
Stacja kolejowa w Węglińcu / fot. wikipedia.pl

PKP S.A. informowały niedawno o zawarciu umów na wykonanie dokumentacji projektowej dla przebudowy kolejnych dworców. Lista obejmuje Jastarnię, Gorzów Wielkopolski, Otwock, Siedlce, Trawniki, Wejherowo, Stalową Wolę Rozwadów i Węgliniec.

W Węglińcu wyremontowany zostanie tzw. nowy dworzec, który został wybudowany w latach 1865-1867 według projektu Hermanna Cuno. Obiekt figuruje w rejestrze zabytków. Nie jest obecnie wykorzystywany do obsługi podróżnych. Odbywa się on na starym dworcu, czyli znajdującym się obok budynku administracyjnego, który jak informuje PKP S.A. nie jest objęty planami inwestycyjnymi.

Pracami projektowymi zajmuje się firma TPF z Warszawy, która wyceniła usługę na kwotę ponad 1,3 mln zł netto. Przebudowa dworca obejmie budynek dworca, wiaty dookoła niego oraz kładkę, na którą będzie można dostać się za pomocą windy i nowego wejścia.

Odnowiona pod nadzorem konserwatora zostanie także elewacja z cegły wraz z detalami architektonicznym oraz wnętrza. Obiekt zostanie przystosowany do osób z niepełno sprawnościami oraz współczesnych wymogów ochrony przeciwpożarowej. Zmieni się tez wykorzystanie części pomieszczeń. Jak informuje Michał Stilger, rzecznik prasowy PKP S.A., po przebudowie na dworcu znajdą się poczekalnia wraz ze sferą dla dziecka oraz toalety dostosowane do potrzeb różnych grup podróżnych. W ramach współpracy z lokalnym samorządem planowane jest utworzenie w części dworca sali wystawienniczej i multimedialnej. W budynku znajdzie się również posterunek SOK i pomieszczenia administracyjne.

Planowany termin ogłoszenia przetargu na wykonanie prac to przełom 2019/2020 roku. Roboty budowlane mają rozpocząć się w połowie przyszłego roku i mają one potrwać około 15 miesięcy od momentu przekazania wykonawcy placu budowy.

Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Nowa zwałowarka ZGOT Z-49 / fot. PGE GiEK

Gigantyczna zwałowarka w KWB Turów

Życie
piątek, 24 stycznia 2020, 08:41
Spółka RAMB z Grupy Kapitałowej PGE wybudowała od podstaw gigantyczną zwałowarkę przeznaczoną do pracy w Kopalni Węgla Brunatnego Turów należącej do PGE GiEK.

Zobacz również