NaStyku.pl

Medal dla Bobaka, Szyrmy i Dzięciołowskiego

Zbigniew Bobak, Krzysztof Szyrma, Mirosław "Maken" Dzięciołowski – to zgorzelczanie, którzy dołączyli grona laureatów Medalu Miasta Zgorzelec. Odznaczenia wręczono 25 września podczas obrad rady miasta.
Uchwały w sprawie nadania odznaczeń podjęto w sierpniu
Uchwały w sprawie nadania odznaczeń podjęto w sierpniu

Zbigniew Bobak

Urodził się 24 stycznia 1931 r. w Zuszycach w powiecie Gródek Jagielloński w województwie lwowskim II Rzeczypospolitej. W ramach tak zwanej repatriacji i narzuconej w Polsce zmiany granic po II Wojnie Światowej wyjechał z rodziną na polski Dolny Śląsk. W 1953 r. na Uniwersytecie Wrocławskim uzyskał dyplom magistra matematyki. Jeszcze w tym samym roku rozpoczął pracę nauczycielską w Liceum Ogólnokształcącym im. Braci Śniadeckich w Zgorzelcu. Był nie tylko znakomitym matematykiem, ale także zaangażowanym i wrażliwym społecznie pedagogiem, wychowawcą młodzieży i cenionym kolegą w środowisku nauczycielskim.

W 1961 r. powierzono mu stanowisko dyrektora Technikum Górniczo-Energetycznego, które pod jego kierownictwem szybko zostało wyróżniającą się placówką oświatową w skali regionu. Nowoczesny obiekt, przemyślany dobór kadry pedagogicznej, dydaktyka na wysokim poziomie oraz – co podkreślają ówcześni uczniowie – duże wymagania połączone z szacunkiem i poważnym traktowaniem uczniów, w sumie dały świetne rezultaty. Dzięki uporowi dyrektora Zbigniewa Bobaka w szkole powstał autentyczny samorząd uczniowski, ograniczono wpływy pezetpeerowskiej Podstawowej Organizacji Partyjnej i Związku Młodzieży Socjalistycznej, uczniów nie agitowano politycznie i nie zabraniano praktyk religijnych. Realia te nie mogły się podobać rządzącej wówczas niepodzielnie i autorytarnie PZPR.

 

W 1966 r. komuniści usunęli Zbigniewa Bobaka z dyrektorskiego stanowiska, pozbawiając go jednocześnie prawa do wykonywania zawodu nauczyciela. Pretekstem do półrocznego dochodzenia prokuratorskiego była pozytywna postawa dyrektora wobec wyboru przez samorząd uczniowski patrona szkoły. Z woli uczniów miał nim zostać John Fitzgerald Kennedy, zamordowany w Dallas w 1963 r. prezydent USA. Absurdalny zarzut współpracy z amerykańskim wywiadem i liberalne wychowanie młodzieży dzisiaj brzmią kuriozalnie, ale wówczas była to ponura rzeczywistość.

Po zwolnieniu ze szkoły Zbigniew Bobak podjął fizyczną pracę w KWB Turów. Kiedy Polacy budzili się z niemocy i letargu w 1980 r., Zbigniew Bobak współtworzył w kopalni NSZZ Solidarność i inicjował powołanie autentycznej rady pracowniczej, samorządu, który miał rzeczywisty głos w sprawach zarządzania przedsiębiorstwem. Był delegatem na historyczny I Zjazd Solidarności w Gdańsku. Niestety, 13 grudnia 1981 r. generał Jaruzelski ogłosił w PRL stan wojenny, rodząca się demokracja została zdławiona, a Zbigniew Bobak internowany. Nikt wówczas nie wiedział czym zakończy się internowanie – więzieniem, kolejną w historii Polski zsyłką, czy może komunistyczną kulą w łeb? Takie były wówczas obawy.

W końcu nadszedł rok 1989. Ustalenia "okrągłego stołu" doprowadziły do częściowo wolnych wyborów parlamentarnych, w których Zbigniew Bobak został wybrany posłem na Sejm zwany kontraktowym (1989-1991). Był członkiem Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego przy Lechu Wałęsie, należał do Unii Demokratycznej, Unii Wolności i Partii Demokratycznej. Współtworzył Fundację Ochrony Środowiska Rejonu Zgorzelecko-Bogatyńskiego.

W latach 90. przeszedł na emeryturę. W 2012 roku – w 32. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych – został odznaczony przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Zbigniew Bobak jest wzorcowym przykładem światłego, współczesnego patriotyzmu. Zarówno narodowego jak i lokalnego, zgorzeleckiego. Jest prawym i skromnym człowiekiem, dla którego rzeczywista samorządność i sprawiedliwość społeczna były i są najwyższymi priorytetami. Jego polityczny i zawodowy życiorys zaświadczają, że dobrze zasłużył się dla niepodległej ojczyzny i naszej zgorzeleckiej społeczności.

Krzysztof Szyrma

Od początku swojej zawodowej kariery związany jest ze Zgorzelcem. W swojej dwudziestoletniej karierze trenerskiej wytrenował wielu zawodników w dużej mierze pochodzących z naszego miasta, którzy sięgali po najwyższe laury sportowe w kraju i za granicą. Wśród nich są mistrzowie Polski, Europy i medaliści mistrzostw świata w kickboxingu oraz w boksie zawodowym. Dwunastu zawodników wywodzących się spod skrzydeł Krzysztofa Szyrmy było lub jest członkami Kadry Narodowej naszego kraju.

Jego wychowankowie już ośmiokrotnie pojawili się na żywo w ogólnopolskich kanałach telewizyjnych w głównych wydarzeniach wieczoru, promując Zgorzelec. Szyrma wielokrotnie organizował w Zgorzelcu imprezy sportowe. Do największych z nich należały Mistrzostwa Polski w 2009 r. w zgorzeleckiej hali CSR, wielka zawodowa gala kickboxingu w 2014 r. w PGE Arena, na których jeden z zawodników zgorzeleckiego klubu zdobył pas zawodowego mistrza Europy, a pozostałych dwóch pasy zawodowych mistrzów Polski. Gala ściągnęła wówczas do hali ponad 2 tys. kibiców co również pokazało jak wielkim zainteresowaniem cieszą się sporty walki w naszym mieście. W 2018 roku z inicjatywy Krzysztofa Szyrmy telewizja Polsat zorganizowała w Zgorzelcu Galę Boksu Zawodowego w hali PGE Arena, w której wystąpiło trzech naszych lokalnych pięściarzy. Transmisję gali przeprowadziła na żywo telewizja Polsat w godzinach największej oglądalności. Miasto Zgorzelec bardzo mocno było akcentowane podczas relacji jako miasto rozwijające się i sprzyjające sportowi nie tylko poprzez sporty walki, ale również szereg innych wydarzeń sportowych. Mieszkańcy Zgorzelca mieli okazję spotkać się podczas tej gali z takimi osobowościami sportu jak Andrzej Kostyra, wybitny pięściarz Tomasz Adamek oraz legendarny trener Andrzej Gmitruk. Na trybunach hali zasiadło około 3 tys. kibiców ze Zgorzelca i okolic, a przed telewizorami setki tysięcy Polaków.

Krzysztof Szyrma na co dzień prowadzi zajęcia dla około setki zgorzeleckich dzieci, młodzieży i dorosłych, organizuje obozy i zgrupowania sportowe. Jego zaangażowanie w sport i pasja zaowocowały wyłowieniem wielu młodych talentów z osiągnięciami międzynarodowymi i krajowymi.

Mirosław "Maken" Dzięciołowski

Odznaczenie w imieniu syna odebrała Halina Dzięciołowska.

Mirosław "Maken" Dzięciołowski pochodzi ze Zgorzelca. Obecnie mieszka w Warszawie. Jest aktywnym DJ-em - współzałożycielem pierwszego sound systemu w naszym kraju "Joint Venture Sound System" założonego w 1988 r., znanym i cenionym w kraju i za granicą dziennikarzem muzycznym, promotorem muzyki reggae w Polsce oraz współorganizatorem największego i najpopularniejszego reggaeowego festiwalu w Polsce Ostróda Reggae Festival. Na swoim koncie ma współpracę z magazynami muzycznymi "Brum" i "Plastik", jak również z kanałem telewizyjnym TVP Kultura.

W latach 80. jako aktywista kultury alternatywnej pozostawał pod okiem zgorzeleckiej milicji i Służby Bezpieczeństwa. W latach 90. był etatowym pracownikiem Miejskiego Domu Kultury w Zgorzelcu tworząc w niewielkim mieście przygranicznym nieoficjalne polskie centrum muzyki niezależnej. W tym czasie w sposób bardzo aktywny wpływał na rozwój kultury organizując liczne koncerty i inne wydarzenia o charakterze muzycznym, które echem odbijały się w całej Polsce. Muzyka do dziś niezmiennie jest ważną częścią jego życia. Zawsze intrygowała go nie tylko jej wartość rozrywkowa, ale również przekaz twórców. Dlatego najpierw był punkowym aktywistą, a potem pokochał jamajskie wibracje. Gra sound systemy, promuje interesujących artystów – szeroko udziela się w krajowej kulturze. Uwielbia dzielić się swoją wiedzą i potężną muzyczną kolekcją z innymi. Jest odpowiedzialny za organizację koncertów wielu czołowych artystów reggae w Polsce, m.in. Black Uhuru i Michaela Rose'a, The Abyssinians, Misty in Roots, Jah Shaka, Gentlemana. Współpracuje z największymi gwiazdami reggae, dub, world beats, world music z Polski i z całego świata. Od ponad 10 lat prowadzi swoją autorską audycję w Programie Czwartym Polskiego Radia - StrefaDread. Wielokrotnie był wybierany Człowiekiem Roku w polskim reggae magazynu "Free Colours".

Mimo osiedlenia się w stolicy chętnie przyjeżdża do Zgorzelca i w dalszym ciągu aktywnie szerzy kulturę na terenie miasta. W ostatnim czasie m.in. brał udział w otwarciu multimedialnej filii zgorzeleckiej Miejskiej Biblioteki Publicznej przybliżając młodym ludziom Zgorzelec lat 80. i 90. w ujęciu muzyki i życia, a w Miejskim Domu Kultury dzielił się swoimi wspomnieniami, doświadczeniami i inspiracjami związanymi z podróżami na Jamajkę. Był współorganizatorem imprezy Soundsystem Street Festival – Zgorzelec, która wygrywając głosowanie internautów w budżecie obywatelskim Marszałka Województwa Dolnośląskiego na najlepszy projekt kulturalny odbyła się 17 sierpnia 2018 r. na Przedmieściu Nyskim. "Najwyższy czas na to, żeby w mieście gdzie rodziła się polska kultura sound systemowa odbył się taki festiwal. Cieszy mnie, że zapraszamy krajową czołówkę i że wystąpi wielu wywodzących się ze Zgorzelca DJ’ów. To podmuch czegoś świeżego i prawdziwego, co przybliży moje rodzinne miasto do Londynu czy Kingston – miejsc, które zawsze mnie twórczo inspirowały" – tak promował zgorzelecki projekt w mediach.

Medal Miasta Zgorzelec

Jest wyróżnieniem nadawanym przez Radę Miasta Zgorzelec za szczególne zasługi dla miasta Zgorzelec. Medal mogą otrzymać osoby fizyczne i prawne, które poprzez swoją działalność przyczyniły się do rozwoju społeczno-gospodarczego i kulturalnego miasta Zgorzelca oraz rozsławiły jego dobre imię w kraju oraz poza jego granicami.

Medal nadaje Rada Miasta Zgorzelec uchwałą na wniosek organów jednostek samorządu terytorialnego, samorządu mieszkańców, organizacji społecznych i stowarzyszeń działających na terenie miasta Zgorzelca, przedsiębiorstw, zakładów pracy, instytucji, kościołów i związków wyznaniowych działających na terenie miasta Zgorzelca.

Wyróżnieni Medalem Miasta Zgorzelec

  • Rada Miejska w Görlitz (1999r.)
  • Polski Czerwony Krzyż w Zgorzelcu (1999r.)
  • Ks. Prałat Jan Mycek (2000r.)
  • Bernard Wachtarz (2000r.)
  • Stanisław Durlik (2000r.)
  • Kopalnia Węgla Brunatnego "TURÓW" S.A (2002r.)
  • Elektrownia "TURÓW" S.A. (2002r.)
  • Specjalistyczne Przedsiębiorstwo Budowlane "SAVEX" sp. z o.o. (2002r.)
  • Elżbieta Zimmermann (2002r.)
  • Ojciec Święty Jan Paweł II (2003r.)
  • Tadeusz Grudziński (2004r.)
  • Międzyszkolny Klub Sportowy "OSA" Zgorzelec (2005r.)
  • Stowarzyszenie Społeczny Komitet Ochrony Miejsc Pamięci Narodowej (2008r.)
  • Ryszard Leparowski (2009r.)
  • Grigoris Ikonomu (2011r.) pośmiertnie
  • Stanisław Janiak (2011r.)
  • Piotr Pietryk (2011r.)
  • Marian Szałecki (2011r.) pośmiertnie
  • Zofia Bukowska (2012r.)
  • płk Edward Jakubowski (2013r.)
  • Teresa Jasiak-Adaszkiewicz (2014r.)
  • Kazimierz Janik (2015r.)
  • Karol Lisowski (2015r.)
  • Ryszard Kosiński (2017r.)
  • Lech Karbowski (2018r.)
  • dr inż. Grzegorz Śliwiński (2018r.)
  • Zbigniew Bobak (2018r.)
  • Krzysztof Szyrma (2018r.)
  • Mirosław "Maken" Dzięciołowski (2018r.)
Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

fot. KPP Lubań

Policjanci wspólnie z KAS zabezpieczyli nielegalny alkohol i papierosy

Życie
czwartek, 18 kwietnia 2024, 08:52
ubańscy policjanci wspólnie z funkcjonariuszami Dolnośląskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) Oddział w Zgorzelcu zabezpieczyli 11 litrów alkoholu, około 2 kg krajanki tytoniowej oraz 150 sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy.

Zobacz również