NaStyku.pl

Takiej wiosny jeszcze nie było. Susza dotyka rolników

Czerwcowa sesja Rady Gminy Sulików poświęcona była aktualnej sytuacji rolnictwa na terenie gminy.
Ostatnią sesję Rady Gminy Sulików zdominował temat suszy (mat. prasowe Gminy Sulików)
Ostatnią sesję Rady Gminy Sulików zdominował temat suszy (mat. prasowe Gminy Sulików)

Czerwcowa sesja Rady Gminy Sulików poświęcona była aktualnej sytuacji rolnictwa na terenie gminy. Wśród gości zaproszonych znaleźli się: przedstawiciel Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Zgorzelcu Agnieszka Nachotko oraz Przewodniczący Rady Powiatowej DIR Powiatu Zgorzeleckiego Tadeusz Baranek. W samym składzie rady gminy zasiada także rolnik, co pozwoliło w szerszej perspektywie przedstawić jak wygląda problem suszy na terenie gminy.

Z badań przeprowadzonych przez Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu wynika, że maj był najcieplejszy od 50 lat. W Polsce od kilku tygodni obserwuje się suszę. Deficyt wody najbardziej dotyka rolników. Niska retencja wody negatywie wpływa na uprawy i najbardziej dotyka upraw jarych i ozimych. Z informacji przekazanej przez przedstawicieli DIR i rolników, wynika, że tegoroczne zbiory z uwagi na wysokie temperatury, nasłonecznienie i brak opadów będą zdecydowanie niższe, albowiem rośliny nie miały odpowiednich warunków do wzrostu. Próbne pokosy rzepaku wyszły zatrważająco słabo. Rolnicy mówią, że nie samo szacowanie strat, ale dopiero żniwa pokażą prawdziwe oblicze suszy.

Do Urzędu Gminy Sulików napływają wnioski rolników, którzy zgłaszają straty w uprawach. W ślad za nimi Wójt Gminy Sulików Robert Starzyński wystąpił do Wojewody Dolnośląskiego o powołanie komisji do szacowania strat.

Z kolei głosy rolników z terenu gminy nie są optymistyczne w tym zakresie. Ich obawy dotyczą danych opublikowanych przez Instytutu Upraw, Gleboznawstwa i Nawożenia w Puławach, według których informacje zebrane z ponad 660 stacji meteorologicznych w Polsce pokazują, że susza wystąpiła na terenie całej Polski z wyjątkiem terenów górskich, w tym także naszych. Jak wiadomo teren gminy Sulików również był w ostatnim czasie i jest nadal objęty problemem dużego deficytu wód opadowych. Brak stacji meteorologicznej na terenie gminy, czy choćby powiatu może działać na niekorzyść. Dane zebrane przez Instytut w Puławach są o tyle ważne, że wskazują konkretne regiony Polski, dotknięte suszą, które mogą zostać zakwalifikowane do pomocy przez Ministerstwo Rolnictwa, a jak widać nie są one w pełni miarodajne.

Zgodnie z procedurą szacowania strat w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej wnioski wraz z obowiązkowymi załącznikami należy składać niezwłocznie w Urzędzie Gminy Sulików. Szacowanie szkód u rolników odbywa się wyłącznie w oparciu o lustrację w terenie tzn. nie będą brane pod uwagę wnioski o oszacowanie strat z plonów już zebranych z pól. Rolnik posiadający uprawy, które zostały uszkodzone poza terenem gminy jest zobowiązany wystąpić z wnioskiem o oszacowanie szkód do każdej z gmin, na terenie której poniósł szkody.

Wniosek wraz załącznikami do pobrania znajduje się poniżej. Wersja papierowa formularzy dostępna również do pobrania w Biurze Obługi Klienta Urzędu Gminy Sulików.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również

fot. CBŚP
Życie
czwartek, 14 lutego 2019, 23:37

Korupcja w Bogatyni

Policjanci CBŚP i KWP wspólnie z prokuratorami z Wrocławia wyjaśniają...