NaStyku.pl

Przed nami pierwsza niedziela bez handlu

Przed nami pierwsza próba. 11 marca tego roku wypada pierwsza niedziela, kiedy nie zrobimy zakupów w większości sklepów.
Oto kalendarz, który ułatwi planowanie zakupów.
Oto kalendarz, który ułatwi planowanie zakupów.

1 marca 2018 roku weszła w życie ustawa ograniczająca handel w niedziele. Oznacza to, że zakupy będziemy mogli zrobić tylko w dwie niedziele w miesiącu – pierwszą i ostatnią. W kwietniu, w związku z przypadającą Wielkanocą, tylko jedna niedziela będzie handlowa – 29 kwietnia. W grudniu zakaz handlu będzie obowiązywał tylko w jedną niedzielę – 9 grudnia. Poza tym, w sobotę poprzedzającą Wielkanoc oraz w Wigilię Bożego Narodzenia sklepy będą otwarte tylko do godziny 14.00.

To wstęp do dalszych zmian. Prawdziwa rewolucja czeka nas w 2019 roku, kiedy to sklepy będą czynne już tylko w ostatnią niedzielę w miesiącu, a od 2020 roku będzie obowiązywał całkowity zakaz handlu w niedziele. Wyjątkiem będzie siedem niedziel w roku – trzy przedświąteczne oraz ostatnie wyprzedażowe niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia.

Są jednak wyjątki. Nieduże zakupy będzie można zrobić m.in. w piekarniach, cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach i sklepach z: pamiątkami i dewocjonaliami, prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, kuponami gier losowych, placówkach pocztowych i aptekach. Z zakazu wyłączono również placówki w zakładach hotelarskich oraz prowadzące działalność w zakresie kultury, sportu, oświaty, turystyki i wypoczynku oraz placówki organizowane wyłącznie na potrzeby festynów, jarmarków i innych imprez okolicznościowych. W niedzielę zakupy będzie można zrobić także w placówkach handlowych na dworcach, portach i przystaniach morskich oraz w strefach wolnocłowych. Właściciel, który zdecyduje się otworzyć sklep w niedzielę niepracującą, będzie musiał osobiście stanąć za ladą, czyli będzie prowadził sprzedaż "we własnym imieniu i na własny rachunek".

Hipermarkety i galerie handlowe powinny być w najbliższą niedzielę zamknięte. Ale handlowcy przygotowali się do tej sytuacji. Biedronka w niedzielę będzie zamknięta na cztery spusty, ale w sobotę chce zachęcić klientów przede wszystkim mniejszymi kolejkami przy kasach. W godzinach szczytu wszystkie kasy mają zostać otwarte. Jak będzie? Przekonamy się w piątek i sobotę! W Zgorzelcu niemal wszystkie dyskonty z biedronką będą czynne do godziny 21.00. Wyjątkiem jest Biedronka przy ul. Lubańskiej. Ta czynna będzie do godziny 22.00. Lidl z kolei obniży w sobotę ceny swoich towarów. W piątek i sobotę będzie czynny do godziny 22.00. W niedzielę CHR Plaza będzie otwarte, jednak klienci będą mogli skorzystać tylko z kilku usług – kina, kręgielni oraz siłowni. Niektóre punkty mają też być otwarte w Galerii Słowiańskiej (kwiaciarnia i kawiarnia). Hipermarket Carrefour będzie nieczynny.

Ustawa przewiduje karę grzywny za złamanie zakazu handlu w niedziele w wysokości od 1 tys. do 100 tys. zł, a przy uporczywym łamaniu przepisów – karę ograniczenia wolności. Wielu mieszkańców powiatu zgorzeleckiego będzie musiało się przyzwyczaić do nowej sytuacji. Do tej pory, szczególnie w niedziele, zgorzeleckie galerie były oblegane, o czym świadczyły pełne parkingi.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Działania zgorzeleckich policjantów pn. "Bezpieczny powiat"

198 wykroczeń popełnionych przez kierowców

Życie
poniedziałek, 15 października 2018, 15:00
Policjanci "drogówki" przeprowadzili na drogach powiatu akcję pod hasłem "Bezpieczny Powiat". W działaniach brali udział funkcjonariusze z Wrocławia, Lwówka Śląskiego, Jeleniej Góry, Bolesławca, Lubania i Kamiennej Góry.
Mapa objazdu do ul. Orzeszkowej

Zamknięcie ul. Orzeszkowej i remont ul. Zielnej

Życie
piątek, 12 października 2018, 12:56
Ul. Orzeszkowej w Zgorzelcu została zamknięta od skrzyżowania z ul. Łużycką. Remont wkroczył właśnie w trzeci etap robót budowlanych. Od poniedziałku utrudnienia będą także przy ul. Zielnej, gdzie rozpoczyna się budowa nawierzchni drogi.

Zobacz również