NaStyku.pl

Podpisano umowę na elektryfikację linii Węgliniec-Zgorzelec

W 2019 r. cała trasa E 30, od Zgorzelca do Przemyśla, będzie zelektryfikowana. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały dziś umowę na elektryfikację linii z Węglińca do Zgorzelca.
Dworzec kolejowy Zgorzelec Ujazd | Materiały prasowe PKP PLK S.A.
Dworzec kolejowy Zgorzelec Ujazd | Materiały prasowe PKP PLK S.A.

Wartość podpisanej dziś przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. umowy na elektryfikację 27 km linii kolejowej Węgliniec - Zgorzelec to 33,1 mln zł netto. Umowa będzie realizowana w formule "projektuj i buduj" i zakończy się na początku 2019 r.

- Inwestycja PLK stworzy nowe możliwości dla przewozów regionalnych i dalekobieżnych. Usprawni ruch towarowy w województwie i w południowo – zachodniej części Polski. Projekt realnie wpłynie na lepsze warunki rozwoju mieszkańców i gospodarki - powiedział Paweł Hreniak, wojewoda dolnośląski.

Inwestycja PLK pozwoli na skrócenie czasu przejazdu, m.in. dzięki wyeliminowaniu w Węglińcu zmiany lokomotyw elektrycznych na spalinowe. Poprawi się przepustowość linii, co stworzy nowe możliwości dla przewozów regionalnych i dalekobieżnych. Elektryfikacja pozwoli także na usprawnienie ruchu towarowego w południowo – zachodniej części Polski. Przewozy towarowe staną się sprawniejsze i szybsze, tym samym bardziej konkurencyjne względem drogowych.

- Po inwestycji na odcinku Węgliniec - Zgorzelec, międzynarodowa trasa E30 od wschodniej do zachodniej granicy Polski będzie w pełni zelektryfikowana. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. do 2023 r. zelektryfikują m.in. trasy Ocice-Rzeszów, Lublin– Stalowa Wola, Ełk–Korsze, Szczecin–granica państwa. Dzięki temu poprawi się komunikacja kolejowa w regionach i pomiędzy województwami – zaznaczył Arnold Bresch z Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Oprócz umowy Węgliniec-Zgorzelec na budowę sieci trakcyjnej za 33,1 mln zł netto, w sierpniu i wrześniu 2017 r. – PLK zawarła z PKP Energetyka S.A. umowy wartości 13,6 mln zł, na budowę dwóch podstacji trakcyjnych w Pieńsku i Zgorzelcu oraz modernizację podstacji w Zgorzelcu. Zapewni to odpowiednie zasilanie dla nowo - elektryfikowanego odcinka Węgliniec – Zgorzelec.

Projekt "Elektryfikacja linii kolejowych nr 274, 278 na odcinku Węgliniec – Zgorzelec" realizowany jest z unijnego instrumentu "Łącząc Europę" (CEF). Wartość całego projektu szacowana jest na ok. 70 mln zł, a dofinansowanie ze środków unijnych wynosi 85%.

Coraz lepsze podróże koleją na Dolnym Śląsku

Zelektryfikowana trasa Węgliniec – Zgorzelec to kolejne przedsięwzięcie z Krajowego Programu Kolejowego realizowane na Dolnym Śląsku. PLK podpisały w ostatnich miesiącach umowy na modernizację linii Legnica - Rudna Gwizdanów (190 mln zł) i odcinka Zduny – Grabowno Wielkie (113 mln zł) oraz na przebudowę 2. stacji Wałbrzych Szczawienko i Świebodzice i budowę zintegrowanego przystanku kolejowego Wałbrzych Śródmieście (78 mln zł).

Elektryfikacja odcinka Węgliniec – Zgorzelec oraz wcześniejsza modernizacja linii E30 Opole – Wrocław – Węgliniec stworzą jeszcze lepsze możliwości dla transportu pasażerskiego i towarowego oraz poprawią jakość połączeń ze wschodu za zachód Polski.

PLK elektryfikują linie kolejowe

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. do 2023 r. poza odcinkiem Węgliniec – Zgorzelec elektryfikują m.in. trasy Ocice – Rzeszów, Lublin – Stalowa Wola Rozwadów, Ełk – Korsze czy Szczecin Główny – Granica państwa (Tantow). 

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Jakubowy Spływ na Byle Czym. Są jeszcze wolne miejsca. Wystartujesz?

Spływ na Byle Czym. Są jeszcze wolne miejsca!

Życie
wtorek, 14 sierpnia 2018, 19:59
Pula nagród 5 tysięcy zł, a Niemcy oddają do 100 euro za zużyte do budowy materiały. Dlaczego więc jeszcze nie zgłosiliście się do jakubowego Spływu na Byle Czym?
Policja

Kaskadowy pomiar prędkości

Życie
wtorek, 14 sierpnia 2018, 09:55
Dzisiaj zgorzeleccy policjanci prowadzą działania prewencyjno-kontrolne pod nazwą "kaskadowy pomiar prędkości". Mundurowi wyposażeni w ręczne mierniki prędkości oraz pojazdy z wideorejestratorami sprawdzają z jaką prędkością poruszają się kierowcy.

Zobacz również