NaStyku.pl

Gang narkotykowy na ławie oskarżonych

Produkcja i handel narkotykami, posiadanie amunicji bez zezwolenia, pobicie, paserstwo i członkostwo w zorganizowanej grupie przestępczej – takie zarzuty usłyszało siedmioro mieszkańców Dolnego Śląska.
Prokuratura Okręgowa w Jelenij Górze
Prokuratura Okręgowa w Jelenij Górze

Produkcja i handel narkotykami

Przed Sądem Okręgowym w Jeleniej Górze toczy się postępowanie przeciwko siedmiu osobom, z których pięcioro należało do zorganizowanej grupy przestępczej trudniącej się m.in. obrotem narkotykami. Dwoje pozostałych było powiązanych z gangiem.

Grupa działa na terenie województwa dolnośląskiego trzy lata – od lipca 2015 do lutego 2018 r. Skupiała wokół siebie osoby, które miały konflikt z prawem i realizowanych ich polecenia w zamian za dostęp do narkotyków. Według ustaleń śledczych jej członkowie uczestniczyli w obrocie znaczną ilością substancji psychotropowej w postaci met amfetaminy.

Organizowali zakup większych partii tej substancji o masie łącznej co najmniej 2 kg i nabywali inne substancje, przy pomocy których zwiększali objętość zakupionego narkotyku. Następnie dokonywali jego porcjowania i pakowania w gotowe porcje, które później przekazywali sieci dilerów – tłumaczy prokurator Tomasz Czułowski, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze.

Ustalono także, że grupa zleciła dwóm innym osobom wytworzenie znacznej ilości substancji psychotropowej dostarczając im produkty, naczynia i prekursory niezbędne do produkcji, w postaci powszechnie dostępnych leków sprzedawanych w formie tabletek. Co ciekawe, jeden z członków grupy włączył się w proces produkcji, aby nauczyć się wytwarzania narkotyku. Po zatrzymaniu i tymczasowym aresztowaniu tych dwóch osób, aby nie przerwać produkcji, nakłoniono do ich wytarzania obywatela Czech. Uzyskany w ten sposób narkotyk trafił na czarny rynek.

Opisane wyżej zatrzymania miały miejsce w lutym 2017 r., kiedy funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zlikwidowali fabrykę metamfetaminy znajdującą się w jednej z miejscowości na terenie powiatu zgorzeleckiego.

W październiku 2017 r. prokuratura skierowała przeciwko tym osobom akt oskarżenia zarzucając im wytwarzanie znacznych ilości substancji psychotropowej. Troje sprawców, w tym jeden obywatel Czech usłyszeli już za proceder wytwarzania znacznych ilości narkotyków prawomocne wyroki skazujące na kary pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia ich wykonania w wymiarze od 1,5 do 6 lat – dodaje prokurator.

Pobicie, groźby karalne, paserstwo

Członkowie grupy dopuszczali się także innych przestępstw – pobicia, do którego doszło we wrześniu 2015 r. w Karpaczu, gróźb karalnych, paserstwa, a także przestępstw przeciwko dokumentom. Należąca do gangu Marta N. posiadała bez zezwolenia amunicję.

5 lutego 2018 roku dwoje członków grupy zostało zatrzymanych przez funkcjonariuszy CBŚ. Znaleziono wtedy amunicje, a także ponad 45 gram metamfetaminy i ponad 2 kilogramy substancji, wykorzystywanej do produkcji i zwiększania ilości narkotyków.

Łącznie zarzuty obrotu znacznymi ilościami substancji psychotropowej i popełnienia innych przestępstw przedstawiono siedmiu osobom. Część podejrzanych przyznała się do popełnienia zarzuconych im czynów. Dwie osoby zaprzeczyły swojemu udziałowi w przestępczym procederze – informuje Tomasz Czułowski.

Jak się dalej dowiadujemy, czworo z oskarżonych zostało na wniosek Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze tymczasowo aresztowanych. Trzy objęte zarzutami osoby przebywają w zakładach karnych odbywając kary pozbawienia wolności orzeczone w innych sprawach. Wobec dwojga z oskarżonych osób zastosowano środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym. Dokonano także zabezpieczeń majątkowych zatrzymując między innymi trzy należące do oskarżonych samochody.

Grozi im do 15 lat pozbawienia wolności

Za udział w wytwarzaniu i obrocie znacznymi ilościami substancji psychotropowych oskarżonym grozi kara pozbawienia wolności w wymiarze nie krótszym niż 3 lata, do 15 lat pozbawienia wolności. Przestępstwo udziału w zorganizowanej grupie przestępczej zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Oskarżona Marta N. była wcześniej karana za przestępstwo podobne popełnione na terenie Szwecji i będzie odpowiadała w warunkach recydywy, w związku z czym grożąca jej kara to nawet 20 lat pozbawienia wolności. Jedna z oskarżonych osób nie była dotychczas karana sądownie, pozostałe były skazywane za przestępstwa narkotykowe i czyny innego rodzaju. Oskarżone osoby to mieszkańcy województwa dolnośląskiego w wieku od 29 do 43 lat.

Z akt sprawy wyłączono do odrębnego postępowania materiały dotyczące innych osób mogących brać udział w procederze.

 

Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

fot. KPP Zgorzelec

Zawidów: Kompletnie pijany kierowca doprowadził do kolizji

Życie
środa, 27 marca 2024, 08:59
Policjanci z Posterunku Policji w Zawidowie zatrzymali 47-letniego mieszkańca powiatu zgorzeleckiego, który kierował pojazdem marki Mazda pomimo sądowego zakazu i mając w organizmie ponad 2,5 promila alkoholu.

Zobacz również