NaStyku.pl

Finał Szlachetnej Paczki, czyli weekend cudów w Zgorzelcu

Dla 50 rodzin z powiatu zgorzeleckiego zbliżające się święta będą nieco weselsze i łatwiejsze - a wszystko przez ludzi dobrego serca, którzy zdecydowali się wesprzeć Szlachetną Paczkę.
Finał Szlachetnej Paczki - zdjęcie nr 33
Finał Szlachetnej Paczki - zdjęcie nr 33

Lubię ludzi

Tak brzmiało motto tegorocznej XVII edycji Szlachetnej Paczki, organizowanej przez Stowarzyszenie Wiosna. Wolontariusze w całej Polsce chcieli zmotywować ludzi do działania i pomóc im opowiedzieć się za tym co łączy i buduje wspólnotę. Pokazać, że są ludzie, którzy lubią ludzi. Wszystkich ludzi. I udało się. Finał Szlachetnej Paczki dobiegł końca, a świąteczna pomoc trafiła do ponad 20 tys. rodzin, które znalazły się w trudnej sytuacji. Od pięciu lat do akcji aktywnie włącza się także Zgorzelec. Wolontariusze trafiają do potrzebujących rodzin oraz osób samotnych, które potrzebują wsparcia, ale mimo to dążą do poprawy swojej sytuacji. Otrzymana pomoc daje im okazję do zmiany.  

Hojni darczyńcy

Z roku na rok jest coraz więcej ludzi, którzy aktywnie włączają się do pomocy uboższym. Do zgorzeleckiego magazynu Szlachetnej Paczki trafiały dary niemal z każdego zakątku świata: z Niemiec, Norwegii, Irlandii, a także z większych polskich miast takich jak: Warszawa czy Wrocław. W pomoc zaangażowały się także lokalne firmy, szkoły i stowarzyszenia. Nie zabrakło też innych rodzin oraz indywidualnych darczyńców. Sporo osób przynosiło do punktu produkty spożywcze, chemię i środki czystości z prośbą o dołączenie ich do świątecznych paczek.

Paczki były różnorodne, tak jak i potrzeby rodzin. Wśród darów dominowały artykuły spożywcze i środki czystości, ale nie brakowało też sprzętów AGD, mebli, zabawek, ubrań, obuwia oraz opału. Niektórzy darczyńcy zdecydowali się również spełnić niewielkie marzenia poszczególnych członków rodzin, robiąc indywidualne upominki.

Weekend cudów w Zgorzelcu

Finał Szlachetnej Paczki, który jest organizowany co roku na początku grudnia, nie przez przypadek nazywany jest weekendem cudów. W Zgorzelcu, jak i w całym kraju, ludzie pokazali, że nie jest im obojętny los drugiego człowieka. W powiecie zgorzeleckim pomoc trafiła do 50 rodzin.

Bezinteresowna pomoc

- Nie da się opisać uczuć, które towarzyszą nam w czasie, kiedy odwiedzamy rodziny i wręczamy paczki – przyznaje Mariola Melcher lider zgorzeleckiego rejonu zgorzeleckiej Szlachetnej Paczki. - A obdarowani ludzie różnie reagują. Jedni niedowierzają, drudzy płaczą, ale są to łzy szczęścia, a inni się po prostu cieszą, są szczęśliwi i wdzięczni. Nawet po finale utrzymujemy stały kontakt z tymi rodzinami. Wiem, że dla niektórych jednorazowa pomoc stała się impulsem do zmiany i walki o polepszenie swoich warunków życia. Są też osoby, które po otrzymaniu takiego wsparcia wstąpiły w szeregi wolontariuszy – dodała.

Wolontariusze pomagają cały rok

Na Szlachetnej Paczce się nie kończy. Zgorzeleccy wolontariusze działają przez cały rok. Pomagają jak mogą. Potrafią się skrzyknąć i zorganizować szybką zbiórkę żywności, środków czystości, ubrań oraz mebli. Starają się też pomóc w rozwiązywaniu różnych problemów, także tych urzędowych. Opieką wolontariuszy objęte jest również schronisko dla bezdomnych mężczyzn w Zgorzelcu. Zakres działań mógłby być jeszcze większy, gdyby dysponowali samochodem-chłodnią oraz kuchnią polową. Część sklepów spożywczych zadeklarowała, że mogłaby przekazywać produkty, które trafiałyby do potrzebujących. Warunek jest jeden –samochód, a tego niestety nie są w stanie samodzielnie zakupić. Liczą, że może w przyszłości znajdzie się ktoś, kto będzie chciał im pomóc w zakupie lub wypożyczeniu auta. 

Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Galerie zdjęć

Warto przeczytać

fot. KPP Lubań

Policjanci wspólnie z KAS zabezpieczyli nielegalny alkohol i papierosy

Życie
czwartek, 18 kwietnia 2024, 08:52
ubańscy policjanci wspólnie z funkcjonariuszami Dolnośląskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) Oddział w Zgorzelcu zabezpieczyli 11 litrów alkoholu, około 2 kg krajanki tytoniowej oraz 150 sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy.

Zobacz również